natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • „Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům

  18. září 2015  7:33
  V polních uniformách s šátky na hlavách, s nezaměnitelnou silnou vůní arabských parfémů a blyštivými dámskými kabelkami přes rameno působí na první pohled až velmi křehce. Tahle osmička žen ale přicestovala na Dny NATO v Ostravě, aby předvedla své bojové dovednosti. Patří totiž mezi špičku jordánských bezpečnostních sil.  

  Speciální protiteroristická jednotka jordánské armády složená z žen na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Silná vůně parfémů zalije bezprostřední okolí téhle skupiny hned, jakmile vystoupí z policejní dodávky. Pro osmičlenné komando speciální protiteroristické jednotky FCSST jordánské armády (Female Company for Special Security Tasks) složené z žen, začíná na ostravském letišti obhlídka místa, kde má předvést své umění.

  Unikátní jednotka, specializující se na boj ve městě a vysvobozování rukojmích, má zatím krátkou historii. Začala vznikat po teroristických útocích na hotely v Ammánu v roce 2005, při kterých tehdy zemřelo 60 lidí.

  „Impulsem k založení speciální jednotky byl fakt, že organizátorem útoků byla žena. Hlavním úkolem je boj proti terorismu v turistických centrech a také různé preventivní akce,“ říká generálka a ředitelka útvaru pro záležitosti žen v jordánské armádě Nawál Nusúr.

  Po jordánské princezně Áiše nejvýše postavená žena tamějších ozbrojených sil.

  Vojenská služba v Jordánsku se podle ní těší velkému respektu a přítomnost žen v armádě není ničím výjimečným. Slouží v ní už od padesátých let a počet se stále navyšuje. Samotná protiteroristická jednotka má v současnosti 120 příslušnic a zrovna nabírá další zájemkyně.

  Fotografie

  Speciální protiteroristická jednotka jordánské armády složená z žen na Dnech...
  Speciální protiteroristická jednotka jordánské armády složená z žen na Dnech...
  Speciální protiteroristická jednotka jordánské armády složená z žen na Dnech...
  Komando jordánské armády složené z žen na Dnech NATO v Ostravě

  V arabském světě ale představuje elitní jednotka složená z žen opravdový unikát, ženy totiž v armádách jiných arabských zemí běžně neslouží. „Mají touhu se měřit s muži. Jsou přitom ochotné obětovat život,“ konstatuje Nusúr.

  Pro jednotku je vystoupení během víkendových Dnů NATO v Ostravě vůbec první veřejná prezentace na akci tohoto druhu mimo Jordánsko.

  Komando jordánských bojovnic v efektní dynamické ukázce se společně s českými průzkumníky snese z vrtulníku na zem, svede přestřelku s únosci a osvobodí rukojmí držené v improvizovaném domě.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media