natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Gripeny v noci startovaly k civilnímu letounu, ve kterém měla být výbušnina

  11. ledna 2022  13:53
  Čeští letci mají za sebou noční ostrý start k civilnímu linkovému letounu, který mířil z Itálie do Polska a na jehož palubě měla být údajně výbušnina. Hrozba se nakonec nepotvrdila a stíhači doprovodily letadlo až na letiště ve Varšavě.  

  Dny NATO v Ostravě. JAS-39 Gripen českých Vzdušných sil | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Důvodem byla informace o možné výbušnině na palubě linkového letadla. Gripeny doprovodily letadlo až do Varšavy. Hrozba se nakonec nepotvrdila,“ uvedla armáda na twitteru.

  Linkový letoun směřoval v pondělí v noci z Itálie do Polska. Zhruba kolem půl jedenácté v noci k němu ze základny v Čáslavi vystavovala dvojice pohotovostních letounů JAS-39 Gripen, protože byl letoun v tísňové situaci. 

  Podle informací z Řízení letového provozu šlo o letoun Ryanair B 737, let Miláno - Varšava. „Řídící letového provozu obdrželi informaci o bombové hrozbě na palubě Ryanair B 737, let Miláno - Varšava ve 22:08. V souladu s provozními předpisy a ve spolupráci s armádou proveden standardní zásah. Letoun bezpečně přistál v cílové destinaci,“ uvedl úřad.

  Stíhačky podle informací armády letadlo dostihly během a doprovázely ho až na přistání do Varšavy. Celý zásah i s návratem trval padesát minut.

  Česká armáda je zapojena do ochrany vzdušného prostoru členských zemí NATO v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). Většina zásahů českých stíhačů je spojena s nekomunikujícími letadly, kdy mají za úkol navázat s piloty kontakt, ujistit se, že je vše v pořádku, a případně je doprovodit na letiště.

  České letectvo do systému vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které poté podléhají aliančnímu velení. Další stroj je v záloze.

  K podobným situacím, kdy musí pohotovostní stíhačky do vzduchu, dochází nad Českem podle armádních statistik zhruba desetkrát do roka.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media