natoaktual.cz

Gripeny v noci startovaly k civilnímu letounu, ve kterém měla být výbušnina

11. ledna 2022  13:53
Čeští letci mají za sebou noční ostrý start k civilnímu linkovému letounu, který mířil z Itálie do Polska a na jehož palubě měla být údajně výbušnina. Hrozba se nakonec nepotvrdila a stíhači doprovodily letadlo až na letiště ve Varšavě.  

Dny NATO v Ostravě. JAS-39 Gripen českých Vzdušných sil | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Důvodem byla informace o možné výbušnině na palubě linkového letadla. Gripeny doprovodily letadlo až do Varšavy. Hrozba se nakonec nepotvrdila,“ uvedla armáda na twitteru.

Linkový letoun směřoval v pondělí v noci z Itálie do Polska. Zhruba kolem půl jedenácté v noci k němu ze základny v Čáslavi vystavovala dvojice pohotovostních letounů JAS-39 Gripen, protože byl letoun v tísňové situaci. 

Podle informací z Řízení letového provozu šlo o letoun Ryanair B 737, let Miláno - Varšava. „Řídící letového provozu obdrželi informaci o bombové hrozbě na palubě Ryanair B 737, let Miláno - Varšava ve 22:08. V souladu s provozními předpisy a ve spolupráci s armádou proveden standardní zásah. Letoun bezpečně přistál v cílové destinaci,“ uvedl úřad.

Stíhačky podle informací armády letadlo dostihly během a doprovázely ho až na přistání do Varšavy. Celý zásah i s návratem trval padesát minut.

Česká armáda je zapojena do ochrany vzdušného prostoru členských zemí NATO v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). Většina zásahů českých stíhačů je spojena s nekomunikujícími letadly, kdy mají za úkol navázat s piloty kontakt, ujistit se, že je vše v pořádku, a případně je doprovodit na letiště.

České letectvo do systému vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které poté podléhají aliančnímu velení. Další stroj je v záloze.

K podobným situacím, kdy musí pohotovostní stíhačky do vzduchu, dochází nad Českem podle armádních statistik zhruba desetkrát do roka.

inc natoaktual.cz
zpět na článek