natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Velení Vzdušných sil převzal Mikulenka. Ten, který přiletěl s gripenem

  2. listopadu 2020  10:53,  aktualizováno  13:19
  Novým velitelem českých Vzdušných sil se stal generálmajor Petr Mikulenka. Funkce se oficiálně ujal v pondělí při slavnostním ceremoniálu na Generálním štábu v Praze. Poslední tři roky působil jako národní vojenský představitel na vrchním velitelství NATO v belgickém Monsu. Tam ho vystřídá dosavadní velitel letectva generálmajor Petr Hromek.  

  Jeden z prvních dvou českých pilotů Petr Mikulenka po přeletu prvních gripenů do Čáslavi v dubnu 2005 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Mikulenka se oficiálně stal novým velitelem Vzdušných sil od 1. listopadu. Předávací ceremoniál na Generálním štábu v Praze byl naplánován až na pondělí.

  „Chci navázat na práci svého předchůdce a pokračovat v rozvoji a modernizaci vzdušných sil,“ prohlásil Mikulenka. Připomněl, že armáda převzala modernizované cvičné letouny L-159 T2 a dovybavením nedávno prošly také nadzvukové letouny JAS-39 Gripen. Jde například speciální průzkumné kontejnery nebo pro piloty brýle nočního vidění.

  Uzavřena byla také smlouva na pořízení 12 nových moderních amerických vrtulníků: osm transportních strojů Venom a čtyři bitevníky Viper. Jedná se také o nákupu protiletadlového raketového systému SHORAD. Kromě techniky ale za zásadní považuji personál. Chceme jít s dobou, lákat mladé lidi pro práci u letectva. Čeká nás tak celá řada nových úkolů,“ dodal Mikulenka.

  Pětapadesátiletý Mikulenka poslední tři roky působil jako národní vojenský představitel na vrchním aliančním velitelství SHAPE v belgickém Monsu. Předtím jako zástupce náčelníka Generálního štábu řídil společné operační centrum (SOC), které zodpovídá za nasazení českých vojáků v zahraničních misích a operacích.

  Mikulenka zároveň patří k nejzkušenějším armádním pilotům. Byl jedním z prvních dvou českých letců, kteří v roce 2004 absolvovali ve Švédsku přeškolení na nové nadzvukové letouny JAS-39 Gripen jako náhradu za dosluhující sovětské migy a stali se instruktory.

  OBRAZEM: Už letí! Před patnácti lety ovládly české nebe švédské gripeny

  Historicky první sólové lety na jednomístném gripenu uskutečnili ve středu 6. října 2004 ze švédské základny Satenäs právě Petr Mikulenka a jeho kolega Michael Borůvka.

  A Mikulenka byl tak mezi prvními, kteří se stroji přeletěli ze Švédska a poprvé přistáli na domovské základně v Čáslavi (18. dubna 2005). „Tehdy to nebylo jen o zavedení nového typu letounu. Bylo to zavedení celého systému – létání, zbraňového systému, úplně nové filozofie práce pilotů a technického personálu,“ komentoval letos na jaře u příležitosti patnáctého výročí gripenů v českých službách Mikulenka.

  V čele Vzdušných sil nahradí generálmajora Petra Hromka, který zase Mikulenku střídá na vrchním velitelství NATO. Obecně tříleté působení na vrcholné velitelské funkci je běžné nejen v české armádě, ale i v dalších aliančních zemích.

  Hlavním úkolem Vzdušných sil je obrana vzdušného prostoru země. Letectvo však zajišťuje také leteckou záchrannou službu ze stanoviště v Plzni, přepravu ústavních a vládních činitelů, létá pro Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo pomáhá při přírodních pohromách.

  Podle odcházejícího Petra Hromka vyžaduje velení vzdušným silám plné nasazení, navíc letectvo je uprostřed historických změn. „Skončila éra letounů JAK-40, L-39 Albatros nebo protiletadlových kompletů STRELA 10. Jde o techniku, kterou znaly a používaly generace vojáků. Nahrazujeme tuto vysloužilou techniku novou, vyhovující armádě 21. století,“ konstatoval.

  Armáda oznámila změny na dalších pozicích

  Čeští letci se pravidelně účastní zahraničních misí. Ať už při ochraně vzdušného prostoru v Pobaltí a na Islandu nebo při přepravních úkolech s vrtulníky v Kosovu a Afghánistánu či transportním strojem CASA na Sinaji.

  První vánek ze Západu. Bitevníky Alca slaví 20 let na českém nebi

  Letecké základny jsou rozmístěny v Čáslavi, u Náměště nad Oslavou a v pražských Kbelích. Záložní letiště je pak v Pardubicích. Pod Vzdušné síly ale spadají také jednotky bojové podpory - 25. protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích a 26. pluk velení, řízení a průzkumu ve Staré Boleslavi.

  Kromě letectva oznámila armáda personální změny i na dalších vrcholných pozicích. Od listopadu se stal českých vojenským zástupcem při NATO a EU generálmajor Jaromír Alan, dosavadní ředitel sekce plánování schopností ministerstva obrany. V Bruselu vystřídal Františka Malenínského. Místo Alana nastoupil jeho dosavadní zástupce Miloslav Lafek.

  Novým zástupcem ředitele sekce plánování schopností stal brigádní generál Petr Tománek, který doposud velel 21. základně taktického letectva v Čáslavi. Toho vystřídal další ze zkušených pilotů gripenů Jaroslav Míka.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media