natoaktual.cz

Hlavně stabilní rozpočet, přejí armádě bývalí náčelníci generálního štábu

31. prosince 2021  12:36
Rozumné politické vedení a především stabilní rozpočet, přejí armádě do dalšího roku tři bývalí náčelníci generálního štábu. Vojákům pak podmínky pro výcvik a plnění úkolů a těm v zahraničních misích pak návrat domů ve zdraví.  

Vojáci 7. mechanizované brigády na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Armádní generál Petr Pavel, který vojákům velel v letech 2012–2015 a poté působil tři roky ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO, armádě přeje, aby pro ni i v novém roce byla synonymem slova jako profesionalita, odpovědnost a plné nasazení, ať už půjde o jakýkoliv úkol doma nebo se spojenci v zahraničí.

„Těm, kteří armádě dávají zadání a mají vytvořit podmínky, aby je mohla plnit, přeji dostatek odvahy pro naplnění slibů, které armádě a našim spojencům dali,“ uvedl ve speciální anketě pro armádní web army.cz.

Generál Pavel Štefka, který řídil Generální štáb v letech 2002-2007, přeje v příštím roce vojákům situaci, která jim umožní pravidelný výcvik a přípravu fyzicky zdatných a odborně připravených profesionálů. A všem pak i trochu toho vojenského štěstí.

„Armádě bych chtěl především popřát rozumné politické vedení a finanční rozpočet, který umožní zvyšování úrovně připravenosti vojsk a pokračování v modernizaci armády,“ napsal.

O pásových obrněncích chce Černochová jednat už v lednu. Zajede i za vojáky

Podobně jeho předchůdce Jiří Šedivý, který velel v letech 1998-2002, přeje armádě v příštím roce především stabilitu, bez neočekávaných změn a rozhodnutí.

„Aby se plány modernizace a výstavby armády dařilo realizovat, a pokud bude nutné některé záměry změnit, aby byly ku prospěchu armády,“ konstatoval. Za klíčový v tomto ohledu označil růst obranného rozpočtu k úrovni 2 procent HDP.

Připomněl, že i v roce 2022 budou čeští vojáci plnit řadu úkolů v zahraničních misích. „Přeji všem, kteří budou v zahraničních misích plnit své povinnosti, aby se vrátili k rodinám ve zdraví a obohacení o nové profesní zkušenosti,“ dodal.

inc natoaktual.cz
zpět na článek