Mnozí její členové přístup nových zemí vítají, jsou ovšem i tací, kteří mají důvody, proč další členy odmítnout. Jaké jsou podmínky pro členství a které země se o členství v Alianci uchází? Představujeme čtenářům další velké téma přehledně zpracované v podobě Factboxu.
Factbox: Rozšiřování NATOPřečtěte si celý factbox o rozšiřování NATO |
Severoatlantická aliance stále přijímá nové členy. Rozšiřování se řídí takzvanou „politikou otevřených dveří“ a umožňuje na základě článku 10 Washingtonské smlouvy vstup každému evropskému státu, který splní stanovené požadavky.
Země usilující o vstup do NATO mají často problém se splněním všech stanovených podmínek. Příkladem je Gruzie, která nesplňuje podmínku územní celistvosti. Jedinou oficiální kandidátskou zemí na vstup do NATO je proto v současnosti Bosna a Hercegovina.
“Vstup do NATO nám dává naději, že naše země už nikdy nepodlehne ani nebude obětována jakémukoliv agresorovi a zároveň vyjadřuje jasné odhodlání spoluodpovídat za svobodu národů, lidská práva, demokratické hodnoty a mír na našem kontinentě.”
Václav Havelbývalý prezident České republiky
Factbox zmiňuje také vstup České republiky do Aliance v roce 1999. Klíčovými osobami, které se zasloužily o naše přijetí do NATO, byl nepochybně tehdejší prezident Václav Havel s americkou ministryní Madeleine Albright, narozenou v Československu.
Praha se následně tři roky poté mohla pyšnit tím, že jako první země bývalého východního bloku hostila summit NATO.