natoaktual.cz

Evropská komise stáhne žalobu na Česko kvůli letounům CASA

24. listopadu 2011  15:03
Evropská komise ve čtvrtek oficiálně zastavila řízení proti České republice kvůli nákupu čtyř vojenských transportních letounů C-295M CASA bez výběrového řízení. Výhrady má sice nadále, ale žalobu u Evropského soudního dvora stáhne.  

Leton C-295M CASA českých vzdušných sil | foto: Armáda ČR

"Je to velký úspěch, za kterým stojí 10 měsíců intenzivních diplomatických jednání," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra. Česká republika se tak podle něj zřejmě vyhne značným finančním ztrátám. Pokud by se totiž nepodařilo řízení zastavit, Česko by muselo patrně uhradit náhrady škody v řádu miliard korun.

Letouny CASA nesmějí do vzduchu. Vrátíme je, pohrozil Vondra

Na jaře 2009 Evropská komise napadla způsob, jakým způsobem Česká republika nakoupila čtyři letouny CASA. Česko zdůvodnilo tendr za téměř 3,5 miliardy korun využitím článku 346 Smlouvy o fungování Evropské unie, který v oblasti nákupu vojenského materiálu umožňuje při splnění určitých podmínek přímý nákup bez výběrového řízení.

Komise ale odůvodnění zpochybnila s tím, že není v souladu s ustanoveními příslušné směrnice a požádala ČR o právní výklad jejího postupu. Komise posoudila vyjádření české strany jako nedostatečné a postoupila případ Evropskému soudnímu dvoru, ke kterému podala žalobu pro porušení evropského práva.

Po intenzivních jednáních nového vedení ministerstva obrany se ale komise rozhodla řízení zastavit a žalobu stáhnout. Sice má k obchodu stále výhrady, díky systémovým změnám ale "věří", že se takový případ už nebude v budoucnu opakovat.

Šedivý: Nákupu se dalo zabránit, kdyby existovala nezávislá komise

"Na základě programového prohlášení vlády zahájilo ministerstvo obrany proces systémových změn s cílem dosáhnout maximální transparentnosti v oblasti veřejných zakázek. Důležitým momentem pro zastavení řízení byl též nový přístup k zadávání armádních zakázek, který vymezuje Bílá kniha o obraně," konstatoval náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který se vyjednávání s komisí spolu s Vondrou a stálým představitelem v politickém a bezpečnostním výboru EU Václavem Bálkem účastnil.

Podle Vondry ale nelze rozhodnutí Evropské komise v žádném případě interpretovat tak, že vše v minulosti proběhlo zcela v pořádku. "Výhrady komise ke způsobu pořízení letounů bez výběrového řízení stále přetrvávají," řekl Vondra.

Nákup letounů CASA se stal symbolem podivných předražených akvizic ministerstva obrany v době, kdy na něm působil bývalý náměstek a později ministr obrany Martin Barták. Stroje ministerstvo kvůli tehdejší legislativě nakoupilo přes prostředníka - společnost Omnipol. Dosavadní provoz letounů navíc provázejí poruchy a problémy, kvůli kterým stroje momentálně nesmějí létat. Armáda přitom počítala s jejich nasazením v Afghánistánu.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek