Do armády nastoupily dvě stovky nováčků, čeká je tříměsíční dril

9. ledna 2012  19:38
K armádě v lednu nastoupilo 206 nových vojáků. Čeká je tvrdý tříměsíční výcvik. Pak se z nich stanou profesionálové. Další posily dostane armáda v dubnu.  
Česká armáda - ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Armáda dva roky kvůli finančním škrtům zájemce o službu odmítala. Teprve loni na podzim obnovila nábor nových profesionálů. Aby "nezestárla" potřebuje armáda ročně přijmout až 600 nových lidí.

"Jedenadvacet nováčků nastupuje přímo k vojenským útvarům a zařízením, zbývajících 185 mužů a žen v těchto dnech zahájilo ve Vyškově základní výcvik," uvedla tisková služba ministerstva obrany.

Základní výcvik se před časem prodloužil z dřívějších šesti týdnů na tři měsíce. Budoucí profesionálové tak procházejí delším, všestrannějším a hlavně tvrdším výcvikem než bylo zvykem. Armáda se při jeho skladbě inspirovala i zkušenostmi amerických a britských jednotek.

Nováčci musejí zvládnout pořadovou přípravu, základy střelby, taktiky a topografie. Kromě toho je čeká zdravotnické minimum i tělesná příprava. Po každé ze čtyř fází výcviku je čekají postupové zkoušky.

Z celkového počtu nyní k armádě nastupuje šest žen. Noví profesionálové nejčastěji zamíří k jednotkám na místa řidičů (47), střelců (45) a operátorů (25). Nechybějí ale ani dělostřelci (13) nebo člen orchestru, kuchař, odmořovač či psycholog.

Podle ředitelky odboru doplňování personálu Lenky Šmerdové nastoupí dalších 240 nováčků do armády v dubnu. Zájem o službu v armádě je podle ní sice velký, armádě přesto dlouhodobě chybějí některé profese. V současnosti především řidiči nákladních automobilů.

Další nábory nováčků by se měly uskutečnit v červenci a říjnu. Zájemce o službu v armádě musí absolvovat výběrové řízení složené ze zdravotní prohlídky, psychotestů a zkoušky fyzické zdatnosti. Pokud uspěje, následuje motivační a profesní pohovor.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.