natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Havarovaný bezpilotní stroj měl nést leteckou pumu, tvrdí chorvatské úřady

  15. března 2022  6:43
  Bezpilotní letoun Tu-141 Striž, který minulý týden dopadl v chorvatském Záhřebu, měl nést leteckou pumu o váze až 120 kilogramů. Informovala o tom chorvatská média s odkazem na ministerstvo obrany. Vyšetřování je podle úřadů v závěrečné fázi.  

  Místo dopadu neznámého bezpilotního stroje v parku Jarun v chorvatském Záhřebu | foto: mohr.hr

  „Vyšetřování je v závěrečné fázi, byla nalezena černá skříňka. Nalezeny byly také úlomky výbušnin a části letecké pumy. Výsledek vyšetřování porovnáme s vyšetřováním členů NATO a budeme veřejnost včas informovat,“ uvedl ministr obrany Mario Banožić.

  Bezpilotní stroj Tu-141 Striž sovětské výroby se zřítil ve čtvrtek v noci v parku Jarun na okraji chorvatské metropole poblíž studentských kolejí. Exploze poničila na 40 zaparkovaných aut, nikdo nebyl zraněn. Letoun se dostal na chorvatské území nejspíš z Urajiny a přeletěl přitom také Rumunsko a Maďarsko.

  Podle ministerstvo obrany spadl do měkké půdy a nálož vybuchla pod zemí. Informovala o tom veřejnoprávní stanice HRT.

  Letečtí experti ale deníku Jutarnji list uvedli, že přítomnost bomby na palubě bezpilotního letounu je naopak nepravděpodobná. Nálož o této velikosti by podle nich zničila přilehlou budovu a vytvořila kráter mnohem větší než tři metry. Odhadují, že výbuch mohlo způsobit zařízení pro sebezničení dronu.

  Tři tajemné drony nad Evropou. Za pádem může být chyba, závada nebo provokace

  Stále není jasné, kdo bezpilotní letoun vypustil. Chorvatská média spekulují, že mohlo dojít k záměně při zadávání cíle z ukrajinské vesnice Jaruň na záhřebský park Jarun. Všímají si také, že jak v Chorvatsku, tak na Ukrajině, se nachází obec Žitomir (Žytomyr). Ukrajinské město s tímto názvem se v uplynulých dnech stalo opakovaně terčem ruských leteckých útoků.

  Úřady v Záhřebu kritizují NATO, že stroj uletěl nejméně 500 kilometrů a strávil několik desítek minut ve vzdušném prostoru Aliance a ta nezasáhla.

  „Je důležité sdělit občanům, že místo havárie je bezpečné… všechny části letounu byly odstraněny,“ konstatoval ministr obrany Banožić.

  Chorvatský premiér Andrej Plenković informoval, že na jeho žádost vyšle Francie do země letoun včasné výstrahy. „V tom letounu (bezpilotním) byla nějaká výbušnina a vyšetřování přesně ukáže, která. Stále chybí celá řada důležitých informací a my to chceme zjistit vyšetřováním. Chceme zjistit, kdo, proč a jak to letadlo poslal,“ uvedl.

  V rámci své návštěvy Španělska chce podle svých slov navštívit i operační centrum v Torrejónu a získat data o sledování bezpilotního stroje.

  Další dron se zřítil v Rumunsku

  Další neznámý dron se zřítil v neděli večer na severu Rumunska. Podle prvních informací šlo o vojenský průzkumný stroj ruské výroby, který zřejmě přiletěl z Ukrajiny. Pravděpodobně Orlan-10, který vyrábí petrohradské Centrum pro speciální technologie pro ruskou armádu.

  Dron dopadl na dvůr domu v obci Dumitra v župě Bistritsa, místo havárie je vzdáleno několik desítek kilometrů od ukrajinsko-rumunské hranice. Incident nyní vyšetřuje policie a tajná služba SRI. Podle prvotních zjištění nebyl dron vybaven žádnými zbraněmi.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media