natoaktual.cz

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu

22. září 2019  8:16,  aktualizováno  18:03
Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na mošnovském letišti v neděli navštívilo 95 000 lidí. Za oba dny přišlo podle organizátorů na akci celkem 220 000 návštěvníků, tedy stejně jako loni. Během druhého dne bylo k vidění přes sto různých letounů a vrtulníků a stovky kusů pozemní techniky.  

Dny NATO v Ostravě. Pilot gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král Martin Šonka v unikátním společném vystoupení | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Program byl prakticky totožný s tím sobotním, až na vystoupení francouzské skupiny Patrouille de France, která má nabitý program a už odletěla na další vystoupení do Řecka.

Fotografie

Dny NATO v Ostravě. Finská skupina Midnight Hawks
Dny NATO v Ostravě. Britská parašustistická skupina The Tigers
Dny NATO v Ostravě. Přepadení objektu příslušníky 102. průzkumného praporu
Dny NATO v Ostravě

Mezi nejatraktivnější patřilo unikátní společné vystoupení akrobatického krále Martina Šonky na speciálu Extra 300 s pilotem nadzvukového gripenu Ivo Kardošem.

„Pro Iva Kardoše je to poslední vystoupení, protože končí svou kariéru display pilota českých Vzdušných sil,“ avizoval Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci na letišti organizuje.

Během dne diváci hlasovali o nejlepší letovou ukázku. Tou zvolili unikátní společné vystoupení pilota gripenu Ivo Kardoše a akrobatického mistra světa Martina Šonky.

“Musíme poděkovat armádě obecně za to, že nám to umožnila,” řekl Kardoš.

Bouřlivé potlesky sklidily akrobatické týmy - finští Midnight Hawks, zmiňovaná Patrouille de France a švýcarský PC-7 Team.

Na statické ukázce mohli návštěvníci poprvé veřejně vidět například americké vrtulníky Viper a Venom, které české ministerstvo obrany vybralo jako náhradu za dosluhující bitevníky Mi-24/35.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) by smlouva na dodávku dvanácti amerických vrtulníků pro českou armádu by měla být se Spojenými státy podepsána ještě letos.

„Jsme ve fázi finalizace dohody,“ řekl s tím, že se bude osobně těšit na dobu, až vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky. O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu.

Světovou veřejnou premiéru na statické měl také nový letoun L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody.

Potlesk sklidil v sobotu také hromadný seskok čtyřiceti českých a polských výsadkářů, kteří zaplnili oblohu nad letištěm. Do poslední chvíle nebylo kvůli větru jisté, zda se uskuteční.

Atraktivní bylo také vystoupení rumunského stroje MiG-21, který byl kdysi ve výzbroji 8. stíhacího leteckého pluku dislokovaného právě na letišti v Mošnově.

„Jsme spokojeni, když vidíme, kolik návštěvníků dorazilo. Hlavním cílem ale není trhat návštěvnické rekordy, ale to, aby akce proběhla podle plánu a nedošlo k žádným mimořádným událostem,“ konstatoval za pořadatele Pavlačík.

inc natoaktual.cz
zpět na článek