natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Deklarace předsedů politických stran k zajištění obrany České republiky

  12. března 2014  21:34
  Přinášíme plné znění "Deklarace předsedů politických stran k zajištění obrany České republiky", kterou podepsali lídři šesti parlamentních stran 12. března 2014 na Pražském hradě u příležitosti 15. výročí vstupu ČR do NATO.  

  15 let Česka v NATO | foto: Jagello 2000

  Před patnácti lety vstoupila Česká republika do Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) a před deseti lety do Evropské unie (EU). Díky těmto spojeneckým svazkům se naše země těší bezprecedentnímu zajištění své bezpečnosti, stability a prosperity. Spolehlivost a funkčnost těchto organizací nejsou samozřejmostí. Záruky kolektivní obrany vyžadují stálé úsilí a investice.

  Základními pilíři naší obrany a bezpečnosti jsou transatlantický rozměr kolektivní obrany v rámci NATO a rozvoj Společné bezpečnostní a obranné politiky EU (SBOP). Jsme plnohodnotným a aktivním členem obou organizací. Výhody alianční a evropské obrany opětujeme naším politickým a vojenským vkladem do činností NATO a SBOP. 

  Zajišťovat obranu ČR a přispívat k obraně spojenců je hlavním úkolem našich ozbrojených sil. Účast v kolektivní obraně a schopnost alianční pomoc přijmout musí být nedílnou součástí budování obranných schopností ČR. Solidarita se spojenci je předpokladem fungování kolektivní obrany. 

  Zapojení sil a prostředků ČR do zahraničních operací v souladu s bezpečnostními a obrannými zájmy naší země a v rámci jejích spojeneckých závazků je důležitou součástí sdílení odpovědnosti za bezpečnost Evropy a transatlantického společenství.

  Silná transatlantická vazba má pro obranu ČR a Evropy klíčový význam, ale její dlouhodobé udržení vyžaduje odpovídající sdílení nákladů mezi spojenci.   

  NATO ve svém hodnocení ČR vítá zastavení dramatického propadu výdajů na obranu z předchozích let a zároveň upozorňuje na potenciálně vážné problémy s udržením našich obranných schopností v příštích letech, pokud Česká republika nepřijme odpovídající opatření.

  Jako nezbytnost vnímáme aktivní dialog s českou veřejností a snahu více seznámit občany s rolí a přínosem ozbrojených sil při zajišťování obrany a bezpečnosti ČR. Efektivní rozvoj ozbrojených sil jako integrální součásti bezpečnostního systému ČR totiž kromě jiného vyžaduje dostatečnou a trvalou podporu ze strany veřejnosti.

  My, níže podepsaní představitelé parlamentních politických stran, potvrzujeme svou odpovědnost za bezpečnost občanů ČR a deklarujeme své odhodlání postupovat společně v maximální možné míře v prosazování kroků nezbytných pro zajištění obrany země, rozvoj ozbrojených sil a naplnění našich spojeneckých závazků. V souladu s tím se chceme zasadit o rozvoj aktivního dialogu a spolupráce mezi opozicí a vládní koalicí.

  My, představitelé parlamentních politických stran, stvrzujeme svým podpisem závazek sestavit tým expertů, který vypracuje návrh "Smlouvy politické reprezentace o zajištění obrany České republiky". Naším cílem je tento dokument projednat a podepsat do konání summitu NATO v září 2014.

  Předseda hnutí ANO p. Andrej Babiš

  Předseda ČSSD p. Bohuslav Sobotka

  Předseda KDU-ČSL p. Pavel Bělobrádek

  Předseda ODS p. Petr Fiala

  Předseda TOP 09 p. Karel Schwarzenberg

  Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie p. Tomio Okamura

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media