natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Dánští lovci pirátů jsou znovu v akci, dopadli devítku Somálců

  12. listopadu 2013  13:23
  Do protipirátské mise NATO u afrického pobřeží se po dvou letech znovu zapojila dánská válečná loď Esbern Snare. Ta už má z předchozích nasazení na kontě několik tvrdých zásahů proti somálským pirátům. A připsala si další úspěch.  

  Dánští vojáci z válečné lodě Esbern Snare dopadli skupinu somálských pirátů | foto: MARCOM

  Somálští piráti si vyhlédli další kořist a v sobotu zaútočili na tanker Torm Kansas plující pod dánskou vlajkou. Ten se stal terčem  pirátských nájezdů v minulosti už několikrát. Ozbrojená ochranka na lodi však útok odrazila a piráti odpluli.

  Hlášení o pirátském útoku obdržela dánská válečná loď Esbern Snare, která u pobřeží Somálska operuje v rámci protipirátské operace NATO a v tu chvíli se plavila nejblíže incidentu.

  Válečné lodě stíhaly piráty, jejich čluny skončily v plamenech

  Posádka po několikahodinovém nočním pátrání objevila dva pirátské čluny. S pomocí vrtulníku donutili vojáci piráty se vzdát. Zásahová jednotka pak zadržela devítku Somálců.

  Podle velitele protipirátské skupiny v oblasti Henninga Amundsena jde o několikátý útok pirátů v oblasti v posledních týdnech. Všechny ale byly neúspěšné.

  Nejen díky přítomnosti desítek válečných lodí v celém Indickém oceánu, ale také kvůli bezpečnostním opatřením, které velké společnosti provozující tankery a obchodní lodě proti pirátům přijaly.

  "Tento incident je nejen pozitivním příkladem úspěchů mezinárodního společenství v potírání pirátství, ale také připomínkou, že musíme zůstat ostražití," uvedl po akci Amundsen. Hrozba pirátských útoků podle něj totiž stále přetrvává. Koncem října se piráti pokusili obsadit a unést supertanker Island Splendor.

  Dánové s piráty bojují tvrdě

  Dánská válečná loď Esbern Snare je v protipirátské operaci NATO už poněkolikáté a má na kontě několik tvrdých zásahů. Asi největší pozornost vzbudila akce kolem unesené německé nákladní lodi Nomination Beluga v lednu 2011.

  Dánové se tehdy společně s pobřežní stráží ze Seychelských ostrovů pokusili neúspěšně osvobodit posádku. V přestřelce bylo zabito několik pirátů. Během akce se podařilo dvěma členům posádky uprchnout, další nejméně dva členy posádky piráti ale zabili.

  Kvůli příliš velkému riziku pro posádku unesené lodi nechali Dánové piráty i s kořistí odplout k somálskému pobřeží. Pirátský koráb však sledovali a jen o několik dní později donutili piráty po další přestřelce se vzdát.

  Výsadkový tým na palubě mateřské lodi našel čtyři mrtvé, deset zraněných a 14 dalších pirátů. Na lodi bylo také 16 íránských námořníků, které piráti drželi jako rukojmí.

  Unesená německá nákladní loď byla propuštěna až v dubnu poté, co majitelé zaplatili pirátům výkupné.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media