natoaktual.cz

Český lev prověří velení pozemních jednotek při vyhlášení válečného stavu

13. července 2021  9:05
Přes tisíc vojáků se v září zapojí do největšího letošního cvičení české armády s názvem Czech Lion - Český lev. Prověří především schopnosti vyšších štábů a jednotek pozemních sil při možném ohrožení státu nebo vyhlášení válečného stavu. Velká část cvičných bojových operací bude probíhat prostřednictvím simulačních technologií.  

Czech Lion 2019. Téměř tisícovka vojáků z několika jednotek a rovněž z armád Slovenska, Maďarska či Polska vyzbrojená mimo jiné tanky, bojovými vozy pěchoty, kolovými obrněnci Pandur nebo houfnicemi se zapojila v těchto dnech do největšího cvičení českých armádních pozemních sil Czech Lion 2019, jehož polní část tento týden vrcholila ve výcvikovém prostoru Libavá. | foto: Jana Deckerová/AČR

Scénář cvičení, které se uskuteční od 6. do 24. září, se soustředí na odražení vojenského útoku agresora, který si neoprávněně nárokuje území ve střední Evropě. Na pomoc České republice proti nepříteli mají rovněž přispěchat spojenci.

Cvičení má ověřit schopnost vyšších štábů a jednotek armády efektivně plánovat a vést bojovou činnost v mezinárodním prostředí v rámci kolektivní obrany NATO.

„Velitelství pozemních sil vycvičí, připraví a certifikované úkolové uskupení předá do podřízenosti Velitelství pro operace, které jej následně nasazuje jako příspěvek České republiky v rámci kolektivní obrany,“ popsal postup velitel pozemních sil Ladislav Jung.

Do cvičných operací se zapojí přes tisíc českých vojáků především ze 7. brigádního úkolového uskupení a Velitelství pozemních sil AČR. Řídící štáb cvičení bude k plánování a řízení jednotek využívat i Centrum simulačních a trenažérových technologií Brno, které poskytne zázemí a technologie k simulaci nepřítele i vlastních a koaličních jednotek podle scénáře.

Přípravy probíhají už od loňského podzimu, kdy plánovači začali pro účely cvičení tvořit takzvanou válečnou strukturu komponentního velitelství a připravovat operační postupy. Sérií štábních nácviků pak od ledna průběžně testují správnost zpracovaných postupů.

„Tyto štábní nácviky jsou pro příslušníky velitelství vynikající příležitostí dostat se takzvaně do obrazu. Máme mladý štáb a ne každý má zkušenosti s procesem plánování operací. Proto je důležité, aby všichni jednotlivé fáze procesu pochopili, ujasnili si své místo v něm i v procesu řízení boje,“ uvedl náčelník štábu pozemních sil Ladislav Švejda.

Cvičení Czech Lion se naposledy uskutečnilo v roce 2019 a zapojilo se do něj také 130 vojáků ze zemí V4, tedy Polska, Slovenska a Maďarska. Má rozvíjet schopnosti bojových operací vyšší intenzity při obraně vlastního teritoria, které byly v posledních dekádách opomíjeny kvůli soustředění se na problematiku protipovstaleckých operací v různých oblastech světa.

inc natoaktual.cz
zpět na článek