natoaktual.cz

Centrálu NATO proti covidu naočkuje Polsko. Důležitá mise, říká Varšava

23. března 2021  9:56
Zhruba dvacítka polských zdravotníků začne od čtvrtka očkovat proti covidu pracovníky v bruselské centrále NATO. Očkování zhruba 3 500 lidí potrvá tři dny a k úkolu se Polsko samo nabídlo. "Je to důležitá mise," uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki.  
Otevření nového sídla NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

„Jsem vděčný za připravenost Polska poskytnout vakcíny proti covid-19. Myslím, že to dokazuje, že je Polsko vysoce ceněným spojencem, který je připraven podporovat úsilí NATO mnoha různými způsoby,“ řekl šéf NATO Jens Stoltenberg.

V bruselské centrále NATO pracuje na 1 500 diplomatů a dalšího personálu zastoupení členských zemí, asi 1 700 vojenských i civilních pracovníků Aliance a další stovky lidí nejrůznějších agentur. Dohromady jde zhruba o 3 500 lidí.

21.března 2021 v 17:51, příspěvek archivován: 23.března 2021 v 09:59

I am grateful to #Poland & PM @MorawieckiM for readiness to support #COVID-19 vaccination at NATO HQ. Solidarity and resilience are at the heart of #NATO. Poland is a strong Ally who has provided support to many other Allies and partners in our joint fight against the pandemic. https://t.co/GxIC92r66E

S nabídkou na jejich naočkování proti koronaviru přišel o víkendu polský premiér Mateusz Morawiecki. Nabídl zdravotnické týmy i vakcíny. „Vždy jsme byli loajálními a pevnými spojenci NATO,“ uvedl.

Zhruba dvacítka polských zdravotníků i s vakcínami AstraZeneca má do Bruselu odcestovat ve čtvrtek, tedy po schůzce ministrů zahraničí NATO. Aliance musela polské zdravotníky nejprve oficiálně pozvat, aby mohli pracovat přímo v sídle Aliance. Samotné očkování má trvat tři dny.

„Je to důležitá mise, protože NATO je organizace zajišťující bezpečnost asi miliardě lidí na celém světě, a proto takovou misi přijímáme,“ konstatoval Morawiecki.

Jak dodal, pouze solidární jednání mezi spojenci může světu přinést rychlý návrat k normálnímu životu. Polský tým má během mise rychle zajistit proočkování klíčových představitelů a zaměstnanců v sídle Aliance, tak aby byla zajištěna provozní kontinuita vedení NATO.

21.března 2021 v 17:57, příspěvek archivován: 23.března 2021 v 10:00

Zawsze byliśmy lojalnym i rzetelnym sojusznikiem NATO. I tak samo traktujemy inicjatywy Sojuszu związane z walką z pandemią, bo wierzymy, że tylko solidarne działanie z naszymi Przyjaciółmi przyniesie światu szybki powrót do normalnego życia.

Zostaliśmy oficjalnie zaproszeni przez NATO, aby polskie zespoły medyczne przeprowadziły szczepienia w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. To ważna misja, bo NATO jest organizacją zapewniającą bezpieczeństwo dla ok. miliarda ludzi na ś...wiecie i oczywiście się jej podejmiemy.

„Je v zájmu naší společné bezpečnosti,“ dodal s odkazem na chystaný summit NATO, který se má uskutečnit v druhé polovině letošního roku.

Centrála NATO přijala přísná opatření k zamezení šíření viru hned loni v březnu. Patří mezi ně pozastavení služebních cest, práce z domova a rovněž pozastavení skupinových návštěv a exkurzí do centrály. Rovněž prakticky všechna důležitá jednání mezi spojenci probíhají prostřednictvím videokonferencí.

inc natoaktual.cz
zpět na článek