natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda postaví nemocnici pro 500 nakažených. Bude na výstavišti

  15. října 2020  14:32,  aktualizováno  17:58
  Kvůli rostoucímu počtu nakažených covid-19 připraví armáda polní nemocnici v areálu pražského výstaviště v Letňanech. Ve výstavních pavilonech bude k dispozici zatím 500 lůžek. Se stavbou mají vojáci začít o víkendu.  

  Jedna z výstavních hal v pražských Letňanech | foto: PVA EXPO PRAHA

  „Všichni si uvědomujeme, že situace je vážná a musíme ji společně zvládnout. Boj s epidemií je teď nejen pro armádu úkol číslo jedna. Do Letňan přesuneme vybavení našich polních nemocnic. Plánování a výstavba záložního zdravotnického zařízení proběhnou v řádu dnů,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Armáda začne budovat polní nemocnici v Letňanech na základě nařízení vlády. S kapacitou zatím 500 lůžek bude v režimu pohotovosti pro případ, že nemocnice budou zvládat nápor pacientů s koronavirem.

  „Nebude to typická plní nemocnice ve stanech,“ uvedl šéf Velitelství pro operace Josef Kopecký. Armáda je podle jeho slov připravena pomoci a i nadále pomáhat, jak tomu je od počátku epidemie koronaviru.

  Ministr Metnar na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že armáda přesune do Letňan zhruba 40 kontejnerů vybavení.

  Ze svých dvou nemocnic poskytne sto lůžek, zbytek přivezou vojáci ze skladu Správy státních hmotných rezerv. Kromě lůžek poskytne armáda i specializované vybavení - deset plně ventilovaných stanic jednotky intenzivní péče, rentgen, CT přístroje nebo laboratoř. Zabezpečí také střežení a technický provoz, včetně záložních zdrojů energie.

  Armáda je připravena poskytnout také základní personál, který bude doplněn zdravotníky a mediky z civilu. Armádní lékaři a sestry již dnes naplno pomáhají ve vojenských a civilních nemocnicích.

  „O využití tohoto zařízení bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví,“ dodal Metnar.

  Plánování už podle ministerstva obrany a generálního štábu začalo bezprostředně po oznámení šéfa Ústředního krizového štábu a vicepremiéra Jana Hamáčka.

  Armáda rozvine polní nemocnici ve stávajících stavbách a hangárech. Vojenští specialisté si během čtvrtka prohlédli areál výstaviště. Nyní vyhodnotí stav infrastruktury, a rozhodnou, jakým lékařským vybavením ji bude třeba doplnit. Nařízení k výstavbě polní nemocnice má vláda vydat během pátku.

  „V kompetenci ministerstva zdravotnictví bude koordinace zdravotnického personálu, který bude vyčleněn pro toto zařízení. Vzhledem k velikosti nemocnice bude muset být vojenský personál kombinován s civilním,“ uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je situace vážná. „Musíme urychleně stavět náhradní kapacity, toto je absolutní úkol. Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,“ uvedl premiér.

  Prioritu sice nyní mají lůžka v Letňanech, zároveň ale Ústřední krizový štáb spolupracuje s kraji a vytipovává další místa po celé republice.

  Podle Babiše plánuje stát od firmy Linet nakoupit 3 tisíce lůžek, k tomu tisíc pro těžké případy.

  Hamáček už ve středu po jednání krizového štábu řekl, že hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10 tisíc lůžek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media