natoaktual.cz

Clinton je v Praze, zapojí se do oslav výročí vstupu Česka do NATO

9. března 2024  22:36
Bývalý americký prezident Bill Clinton přiletěl do Prahy, aby se podílel na oslavách 25. výročí vstupu Česka do Severoatlantické aliance. V polovině devadesátých let hrál zásadní osobní roli v procesu rozšíření NATO o první země bývalého východního bloku.  

Bývalý americký prezident Bill Clinton | foto: U.S. DOD

Clinton přicestoval do Prahy v sobotu večer. V koloně několika automobilů a v doprovodu policie se pak městem přemístil na blíže neupřesněné místo.

Bývalý dvaačtyřicátý prezident USA bude na pozvání prezidenta Petra Pavla hlavním řečníkem 11. ročníku prestižní konference Naše bezpečnost není samozřejmost (NBNS), která se koná na Pražském hradě symbolicky 12. března, tedy v den, kdy Česká republika bude členem NATO právě 25 let.

Clinton se vrací do České republiky jako státník, který měl v polovině devadesátých let zásadní osobní roli v procesu rozšíření NATO o první země bývalého východního bloku.

Clinton míří do Prahy. Bývalý americký prezident připomene cestu Česka do NATO

„Jsme rádi, že se to podařilo,“ řekl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které konferenci pořádá.

Podrobnosti o jeho programu v následujících dnech organizátoři návštěvy tají. „Chápeme, že významná cesta Billa Clintona do Prahy vzbuzuje značný přirozený zájem. Předem děkujeme všem za pochopení, že do příletu Billa Clintona do České republiky nebudeme z profesionálních a bezpečnostních důvodů sdělovat žádné bližší podrobnosti,“ dodal Pavlačík.

Prahu Clinton naposledy veřejně navštívil v prosinci 2011, kdy se zúčastnil pohřbu Václava Havla, se kterým měl velmi blízké osobní vztahy.

Pozvání prezidenta Pavla přijal rovněž bývalý generální tajemník NATO Lord Robertson.

Oba vrcholní představitelé na konferenci promluví o strategickém významu rozšíření Severoatlantické aliance v roce 1999, na které měl právě postoj prezidenta Billa Clintona zásadní vliv.

inc natoaktual.cz
zpět na článek