natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Clinton se těší na návrat do Prahy, chce ocenit úspěchy Česka v NATO

  3. března 2024  15:00
  Bývalý americký prezident Bill Clinton chce během své připravované březnové návštěvy Prahy oslavit úspěšné rozšíření NATO a ocenit příspěvek Česka jako člena Aliance. Země si 12. března připomene čtvrtstoletí od vstupu mezi spojence a právě Clinton v tom sehrál klíčovou osobní roli.  

  Někdejší americký prezident Bill Clinton | foto: @ClintonFdn

  „Prezident Clinton se velmi těší na svůj blížící se návrat do Prahy, v rámci kterého chce vyzdvihnout a oslavit úspěch rozšíření NATO a také příspěvek České republiky jako člena Severoatlantické aliance,“ předeslal Angel Urena, mluvčí prezidenta Billa Clintona.

  Bill Clinton, bývalý 42. prezident USA, míří do České republiky jako světový státník, který měl v polovině devadesátých let zásadní osobní roli v procesu rozšíření NATO o první země bývalého východního bloku.

  Clinton bude na pozváni prezidenta Petra Pavla hlavním řečníkem 11. ročníku prestižní konference Naše bezpečnost není samozřejmost(NBNS), která se koná na Pražském hradě symbolicky 12. března, tedy v den kdy Česká republika bude členem NATO právě 25 let.

  Clinton míří do Prahy. Bývalý americký prezident připomene cestu Česka do NATO

  Prahu Clinton naposledy veřejně navštívil v prosinci 2011, kdy se zúčastnil pohřbu Václava Havla, se kterým měl velmi blízké osobní vztahy.

  Organizátorem konference je Jagello 2000. „Chápeme, že významná cesta Billa Clintona do Prahy vzbuzuje značný přirozený zájem. Předem děkujeme všem za pochopení, že do příletu Billa Clintona do České republiky nebudeme z profesionálních a bezpečnostních důvodů sdělovat žádné bližší podrobnosti,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000.

  Organizátoři se podle něj naopak rádi podělí o zkušenosti z příprav této náročné a výjimečné cesty po ukončení Clintonovy návštěvy.

  Jako další významný zahraniční host na konferenci vystoupí bývalý generální tajemník NATO Lord Robertson.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media