natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští chemici čistí bojové jednotky, rozsáhlé manévry NATO vrcholí

  7. listopadu 2013  8:53
  U Baltu vrcholí největší vojenské manévry NATO za poslední roky. Důležitou roli v nich mají i čeští vojenští chemici a biologové. Chrání bojové jednotky během cvičných misí před zbraněmi hromadného ničení.  

  Dekontaminace techniky během aliančního cvičení Steadfast Jazz v Polsku | foto: SHAPE

  Základna Konotop v polském Drawsku Pomorskiem je na pár dní domovem pro jednotku českých specialistů. NATO u Baltu testuje své síly rychlé reakce, schopné v případě potřeby zasáhnout kdekoliv na světě.

  Síly rychlé reakce

  Speciální mnohonárodní jednotky NATO Response Force (NRF), připravené rychle zasahovat na různých místech ve světě. Jsou určeny pro operace v krizových situacích, pomáhají v boji proti terorismu, při evakuaci civilistů a slouží jako demonstrativní síly pro odražení agrese.

  Česká armáda pro NRF v minulosti pravidelně vyčleňovala protichemickou jednotku. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou jednotky schopny od podzimu 2006.

  Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002.

  Částečně byly jednotky nasazeny v postižených oblastech po hurikánu Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu.

  Podle scénáře cvičení napadl Estonsko cizí fiktivní stát a spojenci přispěchali na pomoc. Každá země vysílá v duchu kolektivní obrany nějaké vojenské síly.

  A Češi jsou nedílnou součástí mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany. Spolu s kolegy z Polska, Rumunska a Slovenska mají pod francouzským velením za úkol ochranu bojových jednotek před zbraněmi hromadného ničení.

  Přímo v terénu tak vyrostla unikátní biologická laboratoř a moderní pracoviště týmu biologické detekce. "Úkolem je analyzovat neznámé vzorky biologických látek, abychom vyloučili přítomnost vybraných teroristicky zneužitelných či vojensky významných biologických agens a toxinů," uvedl náčelník laboratoře Zbyněk Valenta.

  V rámci cvičných misí teď každý den laboratoř prověřuje několik vzorků, které specialisté odeberou v terénu. Tým biologické detekce je proto vybaven speciálním detekčním systémem BAWS (Biological Aerosol Warning System), který dokáže i v polních podmínkách monitorovat a detekovat nebezpečné biologické látky.

  "Používá se k zabezpečení klíčových vojenských prostorů před případným útokem bojovými biologickými prostředky. Skládá se ze základny a několika dálkových senzorů, které zajišťují včasné varování," vysvětlil velitel týmu Libor Píša.

  Už několikrát k českým expertům v posledních dnech putovaly vzorky, které jejich kolegové v rámci scénáře cvičení odebrali v objevené "tajné laboratoři". Kromě toho čeští a francouzští chemici vyjíždějí do terénu, aby dekontaminovali bojové jednotky, které se vracejí z akce. "Čištěním" musí projít vojáci i technika.

  V Polsku cvičí šest tisíc vojáků NATO

  Rozsáhlé alianční cvičení probíhá za účasti pozemních a vzdušných sil, válečného námořnictva a vybraných aliančních velitelství od víkendu. Zapojilo se do něj na šest tisíc vojáků z dvacítky spojeneckých a partnerských zemí.

  "Je to největší příležitost za posledních deset let ukázat připravenost a schopnosti Aliance nasadit velkou vojenskou sílu v mezinárodním prostředí," konstatoval velitel mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany Marc Caudrillier.

  Jeho jednotka včetně českých vojáků má během cvičení získat osvědčení. Celý příští rok bude v rámci Sil rychlé reakce držet nepřetržitou pohotovost a Aliance jednotku může poslat kdykoliv do reálné akce.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media