natoaktual.cz

Čeští chemici čistí bojové jednotky, rozsáhlé manévry NATO vrcholí

7. listopadu 2013  8:53
U Baltu vrcholí největší vojenské manévry NATO za poslední roky. Důležitou roli v nich mají i čeští vojenští chemici a biologové. Chrání bojové jednotky během cvičných misí před zbraněmi hromadného ničení.  

Dekontaminace techniky během aliančního cvičení Steadfast Jazz v Polsku | foto: SHAPE

Základna Konotop v polském Drawsku Pomorskiem je na pár dní domovem pro jednotku českých specialistů. NATO u Baltu testuje své síly rychlé reakce, schopné v případě potřeby zasáhnout kdekoliv na světě.

Síly rychlé reakce

Speciální mnohonárodní jednotky NATO Response Force (NRF), připravené rychle zasahovat na různých místech ve světě. Jsou určeny pro operace v krizových situacích, pomáhají v boji proti terorismu, při evakuaci civilistů a slouží jako demonstrativní síly pro odražení agrese.

Česká armáda pro NRF v minulosti pravidelně vyčleňovala protichemickou jednotku. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou jednotky schopny od podzimu 2006.

Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002.

Částečně byly jednotky nasazeny v postižených oblastech po hurikánu Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu.

Podle scénáře cvičení napadl Estonsko cizí fiktivní stát a spojenci přispěchali na pomoc. Každá země vysílá v duchu kolektivní obrany nějaké vojenské síly.

A Češi jsou nedílnou součástí mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany. Spolu s kolegy z Polska, Rumunska a Slovenska mají pod francouzským velením za úkol ochranu bojových jednotek před zbraněmi hromadného ničení.

Přímo v terénu tak vyrostla unikátní biologická laboratoř a moderní pracoviště týmu biologické detekce. "Úkolem je analyzovat neznámé vzorky biologických látek, abychom vyloučili přítomnost vybraných teroristicky zneužitelných či vojensky významných biologických agens a toxinů," uvedl náčelník laboratoře Zbyněk Valenta.

V rámci cvičných misí teď každý den laboratoř prověřuje několik vzorků, které specialisté odeberou v terénu. Tým biologické detekce je proto vybaven speciálním detekčním systémem BAWS (Biological Aerosol Warning System), který dokáže i v polních podmínkách monitorovat a detekovat nebezpečné biologické látky.

"Používá se k zabezpečení klíčových vojenských prostorů před případným útokem bojovými biologickými prostředky. Skládá se ze základny a několika dálkových senzorů, které zajišťují včasné varování," vysvětlil velitel týmu Libor Píša.

Už několikrát k českým expertům v posledních dnech putovaly vzorky, které jejich kolegové v rámci scénáře cvičení odebrali v objevené "tajné laboratoři". Kromě toho čeští a francouzští chemici vyjíždějí do terénu, aby dekontaminovali bojové jednotky, které se vracejí z akce. "Čištěním" musí projít vojáci i technika.

V Polsku cvičí šest tisíc vojáků NATO

Rozsáhlé alianční cvičení probíhá za účasti pozemních a vzdušných sil, válečného námořnictva a vybraných aliančních velitelství od víkendu. Zapojilo se do něj na šest tisíc vojáků z dvacítky spojeneckých a partnerských zemí.

"Je to největší příležitost za posledních deset let ukázat připravenost a schopnosti Aliance nasadit velkou vojenskou sílu v mezinárodním prostředí," konstatoval velitel mnohonárodního praporu radiační, chemické a biologické ochrany Marc Caudrillier.

Jeho jednotka včetně českých vojáků má během cvičení získat osvědčení. Celý příští rok bude v rámci Sil rychlé reakce držet nepřetržitou pohotovost a Aliance jednotku může poslat kdykoliv do reálné akce.

inc natoaktual.cz
zpět na článek