natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko vítá rezoluci proti Libyi, do operací se nezapojí

  18. března 2011  13:39
  Česká republika vítá rezoluci Rady bezpečnosti OSN otevírající cestu k leteckým úderům na Libyi. Případných vojenských operací se ale nezúčastní. Armáda je ale připravena se zapojit do následné humanitární pomoci.  


  "Pokud jde o bezletovou zónu, armáda České republiky se vojenské akce nezúčastní, protože k ní ani nemá potřebné schopnosti a kapacity. Jsme připraveni se zapojit do následné humanitární pomoci," řekl český ministr obrany Alexandr Vondra. Přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN chápe jako krok ve snaze zabránit masakru civilního obyvatelstva v Benghází.

  "Vláda nepočítá s účastí České republiky na této vojenské operaci," uvedl v tiskovém prohlášení český premiér Petr Nečas.

  "Česká republika vyjadřuje hluboké znepokojení nad nadále se zhoršující situací v Libyi, nad násilnostmi vůči civilnímu obyvatelstvu, které se stupňují, a informacemi o počtech civilních obětí," píše se v prohlášení ministerstva zahraničí.

  Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek pozdě večer SEČ schválila použití všech nezbytných kroků k ochraně civilního obyvatelstva v Libyi včetně vytvoření bezletové zóny v libyjském vzdušném prostoru. Pro příslušnou rezoluci, která otevírá cestu k leteckým úderům na Libyi, se vyslovilo deset z 15 členů rady, pět členů včetně Číny a Ruska se hlasování zdrželo.

  Prvních leteckých úderů v Libyi, které by se podle vyjádření mluvčího francouzské vlády z dnešního rána mohly odehrát během několika hodin, se zřejmě zúčastní Francouzi a Britové. Zapojení do operací slíbil z arabských zemí Katar. Severoatlantická aliance zváží reakci na rezoluci.

  Evropská unie se na vytvoření bezletové zóny v Libyi, kde režim Muammara Kaddáfího nasadil armádu proti protivládním povstalcům, minulý týden neshodla. Český prezident Václav Klaus se po jednání v Bruselu řekl, že případné zřízení bezletové zóny nad Libyí by bylo válkou. Klaus je zároveň přesvědčen, že není možné schovávat se za případný mandát od Rady bezpečnosti OSN.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media