natoaktual.cz

Velitelem NATO bude Cavoli. Špičkový expert na Rusko s titulem z Yale

10. května 2022  16:26
Studenou válku zná doslova z první řady. Je expertem na Rusko a ruštinu ovládá. Novým vrchním velitelem sil NATO bude čtyřhvězdičkový generál americké armády Christopher Cavoli. Velení nad 100 tisící americkými vojáky v Evropě i jednotkami spojenců převezme v létě.  

Americký generál Christopher Cavoli | foto: DVIDS

Další zkušený armádní velitel přichází v době vyhrocených vztahů s Moskvou kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Na postu vrchního velitele sil NATO v Evropě (SACEUR) nahradí generála amerického letectva Toda Wolterse, který odchází do penze.

Osmapadesátiletého Cavoliho nominoval americký prezident Joe Biden a Aliance už jeho návrh přijala. Po dokončení národních schvalovacích procedur převezme velení v belgickém Monsu v létě.

Nejen nad aliančními jednotkami, ale také nad 100 tisíci americkými vojáky, kteří jsou kvůli ruské invazi na Ukrajinu momentálně rozmístění v Evropě. To je mimochodem nejvyšší počet za uplynulé dvě dekády.

Cavoli je obecně považován za možná tu nejpovolanější osobou, kterou si mohl Biden uprostřed ruské agrese vybrat. „NATO je sjednocenější, než jsem kdy viděl,“ řekl nedávno v reakci na napadení Ukrajiny.

S Ruskem i jeho vládcem Vladimirem Putinem má totiž rodák z německého Würzburgu, kde sloužil jeho otec, prakticky celoživotní zkušenosti.

A s agresivním ruskou politikou se vypořádává i v posledních letech jako velitel amerických pozemních sil v Evropě a v Africe. Právě Cavoli stojí za naplánováním několika rozsáhlých cvičení, během nichž Američané zkoušeli přes Atlantik bleskově přepravit tisíce vojáků a stovky kusů těžké techniky, aby prověřili reakci na ohrožení evropských spojenců.

Studená válka z první řady

Zná Evropu jako své boty. Už jako kluk se s rodinou stěhoval z jedné základny v Evropě na druhou. Vyrůstal v Římě, Veroně, Vicenze a Giessenu. Dobu studené války, kdy bylo v západní Evropě rozmístěno čtvrt milionu amerických vojáků, tak sledoval doslova z první řady.

Kdo je SACEUR

Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) je jedním ze dvou strategických velitelů a řídí Alianční velitelství pro operace (Allied Command Operations - ACO).

Zodpovídá se nejvyššímu vojenskému orgánu NATO, tedy Vojenskému výboru, za řízení všech aliančních vojenských operací. Funkci tradičně zastává Američan.

Tak trochu paradoxně studoval původně biologii a v roce 1987 promoval na Princetonské univerzitě s bakalářskou práci nazvanou „Vliv žížal na vertikální distribuci slizovitých plísní v půdě“.

V témže roce vstoupil do armády. Po důstojnickém výcviku sloužil jako podporučík v letech 1988 až 1991 u výsadkového praporu v italské Vicenze. Povýšil na kapitána a sloužil jako instruktor v kurzu Rangers.

V roce 1997 úspěšně promoval na prestižní univerzitě Yale z ruských a východoevropských studií. Od té doby ovládá kromě italštiny a francouzštiny také ruštinu.

Poté prošel velitelskými funkcemi u 10. horské divize a zahraničními misemi v Bosně a v Afghánistánu. V letech 2001 až 2005 šéfoval oddělení strategického plánování a politiky Ruska v rámci společného štábu Pentagonu.

Později sloužil jako zástupce operačního velitele 82. výsadkové divize, v letech 2014 až 2016 velel výcvikovém prostoru Grafenwoehr v Bavorsku a až do roku 2018 pak americké 25. pěší divizi.

inc natoaktual.cz
zpět na článek