natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Světová bezpečnostní a politická elita bude mít sraz v Bratislavě

  22. března 2013  17:32
  Bratislava se už připravuje na dubnovou schůzku bezpečnostních expertů a politiků z celého světa. Z konference GLOBSEC se za osm let trvání stalo jedno z nejrespektovanějších mezinárodních fór zahraniční a bezpečnostní politiky.  

  Mezi tradiční hosty GLOBSECu patří šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | foto: archiv GLOBSEC

  Jedno z nejvýznamnějších zavedených středoevropských diskusních fór, na které se sjíždějí přední představitelé evropské i světové bezpečnostní politiky, proběhne ve slovenské metropoli v půlce dubna.

  "Rok 2013 je rokem strategických rozhodnutí, které umožní transformaci vizí na realitu. Právě GLOBSEC 2013 bude klíčovou platformou pro formování těchto rozhodnutí," řekl Róbert Vass, zakladatel a generální tajemník Slovenské atlantické komise, jež je hlavním organizátorem akce.

  Na prestižní akci se v polovině dubna sjedou stovky hostů z celého světa. Státníci, premiéři, ministři, poradci, diplomaté a uznávaní experti. Mezi účastníky je například estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, švédská ministryně obrany Karin Enström nebo Zbigniew Brzezinski - profesor americké zahraniční politiky, který působil jako poradce pro národní bezpečnost prezidenta Jimmyho Cartera vedle Henry Kissingera a Samuela Huntingtona jedna z ústředních postav americké zahraniční politiky.

  Tradičními účastníky za Českou republiku jsou například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, současný velvyslanec při NATO Jiří Šedivý nebo eurokomisař pro rozšiřování EU Štefan Füle.

  O budoucnosti unie i Afghánistánu

  "Přečkali jsme ekonomickou krizi a nastal čas, kdy je důležité přestat se dívat na problémy, kterým svět čelil, a začít se zaobírat příležitostmi, které jsou před námi," konstatoval Róbert Vass s tím, že letošní fórum proto bude trochu odlišné od předchozích let.

  Diskuze bude zaměřena na tři klíčové výzvy: budoucnost EU a její institucionální podobu, novou transatlantickou agendu po přesunu pozornosti USA na Asii a bližší pohled na evropské politiky východního partnerství po změnách na prahu Evropy.

  Kromě regionálních témat se bude GLOBSEC věnovat i globálním otázkám včetně situace v Afghánistánu a Pákistánu. Právě tuto debatu přijede na Slovensko otevřít pákistánský spisovatel a světově uznávaný expert na mezinárodní vztahy Ahmed Rashid.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media