natoaktual.cz

Světová bezpečnostní a politická elita bude mít sraz v Bratislavě

22. března 2013  17:32
Bratislava se už připravuje na dubnovou schůzku bezpečnostních expertů a politiků z celého světa. Z konference GLOBSEC se za osm let trvání stalo jedno z nejrespektovanějších mezinárodních fór zahraniční a bezpečnostní politiky.  

Mezi tradiční hosty GLOBSECu patří šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | foto: archiv GLOBSEC

Jedno z nejvýznamnějších zavedených středoevropských diskusních fór, na které se sjíždějí přední představitelé evropské i světové bezpečnostní politiky, proběhne ve slovenské metropoli v půlce dubna.

"Rok 2013 je rokem strategických rozhodnutí, které umožní transformaci vizí na realitu. Právě GLOBSEC 2013 bude klíčovou platformou pro formování těchto rozhodnutí," řekl Róbert Vass, zakladatel a generální tajemník Slovenské atlantické komise, jež je hlavním organizátorem akce.

Na prestižní akci se v polovině dubna sjedou stovky hostů z celého světa. Státníci, premiéři, ministři, poradci, diplomaté a uznávaní experti. Mezi účastníky je například estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, švédská ministryně obrany Karin Enström nebo Zbigniew Brzezinski - profesor americké zahraniční politiky, který působil jako poradce pro národní bezpečnost prezidenta Jimmyho Cartera vedle Henry Kissingera a Samuela Huntingtona jedna z ústředních postav americké zahraniční politiky.

Tradičními účastníky za Českou republiku jsou například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, současný velvyslanec při NATO Jiří Šedivý nebo eurokomisař pro rozšiřování EU Štefan Füle.

O budoucnosti unie i Afghánistánu

"Přečkali jsme ekonomickou krizi a nastal čas, kdy je důležité přestat se dívat na problémy, kterým svět čelil, a začít se zaobírat příležitostmi, které jsou před námi," konstatoval Róbert Vass s tím, že letošní fórum proto bude trochu odlišné od předchozích let.

Diskuze bude zaměřena na tři klíčové výzvy: budoucnost EU a její institucionální podobu, novou transatlantickou agendu po přesunu pozornosti USA na Asii a bližší pohled na evropské politiky východního partnerství po změnách na prahu Evropy.

Kromě regionálních témat se bude GLOBSEC věnovat i globálním otázkám včetně situace v Afghánistánu a Pákistánu. Právě tuto debatu přijede na Slovensko otevřít pákistánský spisovatel a světově uznávaný expert na mezinárodní vztahy Ahmed Rashid.

inc natoaktual.cz
zpět na článek