natoaktual.cz

Američané poprvé nasadili střely Patriot na cvičení v Litvě

12. července 2017  7:02
Spojené státy poprvé nasadily na cvičení protivzdušné obrany v Pobaltí střely země-vzduch Patriot. Pokročilý systém dlouhého dosahu se zapojí do aliančního cvičení Tobruq Legacy na základně Šiauliai v Litvě. NATO při něm chce procvičit obranu hned na několika místech v Evropě.  

Systém Patriot | foto: NATO Photos

„Nasazení systému Patriot je pro nás důležité, protože ukazuje, že podobné kroky v našem regionu již nejsou tabu,“ uvedl litevský ministr obrany Raimondas Karoblis. Připomněl, že v případě ohrožení se Litva vzhledem ke své velikosti musí při obraně spoléhat na své spojence.

Obranný systém s antiraketami dovede detekovat, sledovat a ničit bezpilotní letouny, řízené střely i taktické balistické střely. V Pobaltí zůstane jen po dobu cvičení Tobruq Legacy.

To odstartovalo v úterý na území třech států v Evropě - v Litvě, Rumunsku a také České republice. Cílem je otestovat protivzdušnou obranu. Zapojí se do něj dohromady na 1 700 vojáků z desítky zemí.

INFOGRAFIKA: Jak funguje systém Patriot

Vysoce mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů.

Systém Patriot začala vyvíjet americká společnost Raytheon už počátkem 60. let. Od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států. Systém umožňuje likvidovat taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla.

Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud. Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko, Španělsko a Řecko.

Systém Patriot - infografika

Litva podle prohlášení ministerstva obrany považuje nasazení střel Patriot za silný důkaz „pevného amerického závazku ohledně bezpečnosti v Litvě“ a schopnost velmi rychle přemístit do oblasti strategické prostředky.

Na letecké základně Šiauliai, odkud startují i pohotovostní stíhačky NATO k ochraně vzdušného prostoru Pobaltí, se do cvičení zapojí asi 500 vojáků z USA, Británie, Lotyšska a Polska. Cvičení potrvá do 22. července.

V Česku začalo cvičení Tobruq Legacy za účasti více než 500 vojáků ze šesti zemí již v pondělí. Jednotky budou procvičovat spolupráci při pozemní protivzdušné obraně, uvedlo ministerstvo obrany. Na závěr akce, která potrvá do 23. července, jsou plánovány ostré střelby.

inc natoaktual.cz
zpět na článek