natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američané zachraňují íránské námořníky, Teherán dál chrastí zbraněmi

  11. ledna 2012  8:41
  Zatímco Írán pořádá jedny vojenské manévry za druhými a varuje Spojené státy, aby nevracely svou válečnou flotilu do Perského zálivu, Američané na moři zachraňují íránské námořníky "jako na běžícím pásu". Nejprve vysvobodili íránské rybáře z pirátského zajetí a teď pomohli potápějící se obchodní lodi.  

  Potápějící se iránská obchodní loď | foto: U.S. Navy

  Íránská obchodní loď Ya-Hussayn se v úterý nad ránem v severních vodách Perského zálivu dostala do potíží a šestičlenná posádka vyslala nouzový signál. Volání zachytil člun americké pobřežní stráže Monomoy, který v oblasti hlídkuje.

  Kapitán íránského plavidla požádal o pomoc s tím, že loď nabírá vodu a už se nedá řídit. Potápějící se koráb objevili Američané zhruba 80 kilometrů východně od iráckého přístavu Umm Kasr.

  Šestičlennou posádku zachránili, jeden z íránských námořníků utrpěl popáleniny při požáru, který na palubě propukl. Američané ho ošetřili a všechny zachráněné předali odpoledne íránské pobřežní stráži. "Bylo to plně v souladu s našimi závazky poskytovat pomoc plavidlům v nouzi," uvedl mluvčí Pentagonu George Little.

  V rozmezí jediného týdne jde už o druhý případ, kdy Američané na moři zachraňovali íránské námořníky. Koncem minulého týdne osvobodili 13 Íránců, které na unesené lodi Al-Molai v Arabském moři drželi jako rukojmí somálští piráti. Zásahová jednotka z torpédoborce USS Kidd při operaci 15 pirátů zajala. "Al-Molai byla v držení pirátů zhruba 40 až 45 dnů," řekl agent Námořní vyšetřovací služby na palubě torpédoborce Josh Schminky s tím, že íránským rybářům poskytli veškerou péči.

  Panetta gratuloval, Teherán mlčel

  Torpédoborec patří do bojové skupiny plavidel kolem letadlové lodi John C. Stennis. Celá skupina před týdnem opustila Perský záliv kvůli rozsáhlému íránskému cvičení v Hormuzském průlivu a okolí. Během desetidenních manévrů Teherán otestoval i rakety dlouhého doletu a pohrozil uzavřením ropné námořní cesty Hormuzským průlivem, pokud proti němu bude uplatněno ropné embargo za jaderný program.

  Americký ministr obrany Leon E. Panetta na osvobození íránských rybářů okamžitě reagoval telefonickými gratulacemi. A zdůraznil, že americká vláda v žádném případě neusiluje o konfrontaci s Íránem, zajistí ale bezpečný průjezd lodí průlivem u íránských břehů.

  Írán o americkém zásahu proti pirátům dlouho mlčel. Ministerstvo zahraničí nakonec označilo akci za "pozitivní humanitární gesto" a postup Američanů vítá. Ve stejné době však Teherán zahájil další vojenské manévry poblíž hranic s Afghánistánem a varoval Spojené státy, aby svou flotilu do Perského zálivu už nevracely.

  Íránu hrozí embargo na vývoz ropy kvůli jeho nukleárním programu. Teherán nedokázal, že se zabývá jenom mírovou jadernou technologií, jak jeho představitelé tvrdí. Uzavření Hormuzského průlivu, kterým proplouvá 40 procent ropy, s níž se obchoduje na světových trzích, by bylo pro trh velkou ranou. USA na výhrůžku o uzavření cesty reagovaly kritikou, podle níž se Teherán chová nerozumně a Washington přerušení námořní cesty tankerů nehodlá tolerovat.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media