natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Albánie, Chorvatsko a Makedonie žádají o vstup do NATO

  5. března 2008  10:30
  Tři balkánské státy - Albánie, Chorvatsko a Makedonie - společně oficiálně požádaly o vstup do NATO. Všechny tři země věří, že by pozvánku k plnému členství v Severoatlantické alianci mohly dostat na nadcházejícím summitu NATO v Rumunsku.  

  Přijetí trojice těchto zemní pomůže stabilizovat Balkán a zvýší akceschopnost aliance v této části Evropy, uvedli ministři zahraničí těchto států v dopise adresovaném do centrály NATO v Bruselu.

  Všechny tři země doufají, že pozvánku do aliance obdrží na dubnovém summitu NATO v Bukurešti. Přistoupení Makedonie ovšem ohrožuje spor se sousedním Řeckem, které hrozí, že bude její kandidaturu vetovat, pokud se neurovná spor o oficiální název této bývalé jugoslávské republiky.

  "Jsme přesvědčeni, že rozšíření aliance zvýší stabilitu v tomto regionu i akceschopnost NATO v jihovýchodní Evropě," stojí v dopise podepsaném ministry zahraničí tří balkánských států.

  Všeobecně se očekává, že na summitu v Bukurešti pozvánku do NATO dostane Chorvatsko. Šance Albánie a Makedonie hodnotí odborníci jako méně jisté. Všechny tři státy jsou od roku 2002 členy aliančního programu Partnerství pro mír (PFP), který je jakýmsi předvstupním postem pro kandidátské země.

  Chorvatsko a Makedonie byly kandidátskými zeměmi už při rozšiřování v březnu 2004, kdy do NATO vstoupilo hned sedm zemí - Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovensko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.

  Tiraně aliance vytýká nedostatky v boji proti korupci, v zajišťování svobodných voleb a v reformování soudnictví.

  Makedonské aspirace naopak blokuje letitý spor mezi Řeckem a touto bývalou jugoslávskou republikou o její název. Atény odmítají přiznat zemi právo užívat označení Makedonie, neboť se obávají, že toto pojmenování v sobě zahrnuje územní nároky na stejnojmennou severořeckou provincii. Skopje to sice popírá, Řecko přesto hrozí zablokováním přístupu Makedonců nejen do NATO, ale i do EU.

  Obě strany se snaží najít východisko pomocí zprostředkovatele OSN. V této organizaci i dalších mezinárodních institucích je Makedonie zaregistrována jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Více než sto zemí, včetně USA, Ruska a Kanady, ji ale uznalo pod názvem Makedonie.

  Zájem o plné členství v alianci však mají i další země, například Ukrajina, Gruzie, Bosna a Hercegovina, Srbsko či Černá Hora. Severoatlantická aliance už souhlasila s intenzivním jednáním o vstupu Gruzie. Zájem o členství projevila i Ukrajina. Proti možnému členství těchto dvou zemí však ostře protestuje Rusko.

   

  ČTK natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media