Přijetí trojice těchto zemní pomůže stabilizovat Balkán a zvýší akceschopnost aliance v této části Evropy, uvedli ministři zahraničí těchto států v dopise adresovaném do centrály NATO v Bruselu.
Všechny tři země doufají, že pozvánku do aliance obdrží na dubnovém summitu NATO v Bukurešti. Přistoupení Makedonie ovšem ohrožuje spor se sousedním Řeckem, které hrozí, že bude její kandidaturu vetovat, pokud se neurovná spor o oficiální název této bývalé jugoslávské republiky.
"Jsme přesvědčeni, že rozšíření aliance zvýší stabilitu v tomto regionu i akceschopnost NATO v jihovýchodní Evropě," stojí v dopise podepsaném ministry zahraničí tří balkánských států.
Všeobecně se očekává, že na summitu v Bukurešti pozvánku do NATO dostane Chorvatsko. Šance Albánie a Makedonie hodnotí odborníci jako méně jisté. Všechny tři státy jsou od roku 2002 členy aliančního programu Partnerství pro mír (PFP), který je jakýmsi předvstupním postem pro kandidátské země.
Chorvatsko a Makedonie byly kandidátskými zeměmi už při rozšiřování v březnu 2004, kdy do NATO vstoupilo hned sedm zemí - Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovensko, Slovinsko, Rumunsko a Bulharsko.
Tiraně aliance vytýká nedostatky v boji proti korupci, v zajišťování svobodných voleb a v reformování soudnictví.
Makedonské aspirace naopak blokuje letitý spor mezi Řeckem a touto bývalou jugoslávskou republikou o její název. Atény odmítají přiznat zemi právo užívat označení Makedonie, neboť se obávají, že toto pojmenování v sobě zahrnuje územní nároky na stejnojmennou severořeckou provincii. Skopje to sice popírá, Řecko přesto hrozí zablokováním přístupu Makedonců nejen do NATO, ale i do EU.
Obě strany se snaží najít východisko pomocí zprostředkovatele OSN. V této organizaci i dalších mezinárodních institucích je Makedonie zaregistrována jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Více než sto zemí, včetně USA, Ruska a Kanady, ji ale uznalo pod názvem Makedonie.
Zájem o plné členství v alianci však mají i další země, například Ukrajina, Gruzie, Bosna a Hercegovina, Srbsko či Černá Hora. Severoatlantická aliance už souhlasila s intenzivním jednáním o vstupu Gruzie. Zájem o členství projevila i Ukrajina. Proti možnému členství těchto dvou zemí však ostře protestuje Rusko.