natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští vojáci se vracejí z afghánského Bagrámu. Základnu střežili šest let

  18. dubna 2020  9:22
  Česká armáda ukončila střežení strategické koaliční základny Bagrám v Afghánistánu. Velkokapacitní letoun Ruslan tak přivezl do Česka první část materiálu a vybavení strážní roty. Od konce roku 2013 se tam vystřídalo na 2 tisíce českých vojáků. Osm z nich při ochraně základny padlo.  

  Čeští vojáci v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Zpět do Česka se zhruba 170 českých vojáků vrátí v průběhu dubna. „Posledním březnovým dnem ukončila jednotka svůj operační úkol v rámci zahraniční operace Resolute Support v Afghánistánu,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Příslušníci poslední 13. strážní roty v uplynulých dnech „balili“ materiál a techniku. K její přepravě využije armáda program strategické přepravy SALIS a velkokapacitní transportní stroje An-124 Ruslan. První stroj s nákladem přistál na pardubickém letišti už ve čtvrtek, další budou následovat. Přepravit musí kontejnery s materiálem, spojovací techniku, zbraně, munici, vozidla Land Rover a také výstroj a vybavení vojáků.

  V afghánském Bagrámu měli Češi na starost ochranu základny i patnáctikilometrový pás kolem ní. Vyjížděli proto na patroly do okolí, sbírali zpravodajské informace i kontrolovali místa, odkud povstalci odpalovali na základnu rakety.

  Od podzimu roku 2013 se na Bagrámu vystřídalo přes 2 tisíce českých vojáků. A osm z nich při ochraně základny během patrol padlo. Při sebevražedném útoku mezi civilisty v roce 2014 David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač a Jan Šenkýř a po převozu do Česka pak Jaroslav Lieskovan. Při dalším útoku atentátníka v roce 2018 pak padli další tři čeští vojáci - Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek.

  „Americká“ základna Bagrám patřila mezi nejdůležitější spojenecké základny v Afghánistánu. Leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván a je jednou z největších v zemi.

  Dominuje jí letiště s dvěma dráhami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Bagrám tak zastával naprosto klíčové středisko pro logistickou podporu mezinárodních misí a sídlo zde i jedno z velitelství. Během největších bojových operací poskytovala základna útočiště až pro 40 tisíc zahraničních vojáků.

  České ministerstvo obrany už před časem avizovalo, že strážní rotu z Bagrámu, jakožto nejpočetnější českou jednotku v Afghánistánu, v rámci reorganizace spojeneckých sil stáhne. Mise ale nekončí a pokračují v ní dál i čeští vojáci. Do metropole Kábulu se naopak vrátil polní chirurgický tým a posílen byl také výcvik afghánských speciálních sil.

  Spojené státy v únoru uzavřely mírovou dohodu s Tálibánem. Podle ní chtějí USA do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a odejít mají i vojáci ostatních zemí NATO. Tálibán na oplátku slíbil, že začne jednat z afghánskou vládou o trvalém míru a zabrání teroristickým skupinám působit na území Afghánistánu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media