natoaktual.cz

Zpráva: Vyhlídky NATO v Afghánistánu nedobré

 

Zpráva: Vyhlídky NATO v Afghánistánu nedobré
„Pokud bude NATO pokračovat v afghánské misi stejně jako dosud, nedosáhne míru a stability v Afghánistánu ani během deseti let,“ uvádí v nové zprávě tým kanadských expertů pod vedením Gordona Smithe. Ten pracoval jako velvyslanec Kanady při NATO v letech 1985 – 1990 a také zastával funkci náměstka ministra zahraničí. Nyní je ředitelem Centra pro globální studia na univerzitě ve Victorii. Smith dodal, že válka v Afghánistánu nemůže být vyhrána vojensky a že konec konfliktu bude vyžadovat vyjednávání s Talibanem.

Podle Smithe by ani 37 tisíc aliančních vojáků (takovéto číslo požaduje pro misi v Afghánistánu velení NATO) nemělo velký vliv na bezpečnost v zemi. „Ptali jsme se jednoho experta, kolik vojáků by bylo třeba pro vojenské vítězství v Afghánistánu. Odpověděl, že možná půl milionu. Tudíž příchod několika tisíc vojáků je báječný, ale mnoho nezmění,“ řekl Smith. Podle něj je důležité zabránit obnově teroristické organizace al-Kajda, která se znovu mobilizuje v Pákistánu, a jejímu styku s Talibanem. Splnit tento úkol nebude lehké, protože vysocí představitelé obou organizací spolu mají úzké vztahy.

Podobná doporučení byla také vyřčena včera v dolní sněmovně kanadského parlamentu, kde se představitelé OSN a NATO pokoušeli přesvědčit politiky o významu dlouhodobého závazku vůči mezinárodní misi v Afghánistánu.
 
Čtěte také:
Kanada zváží svoji roli v Afghánistánu

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Protiraketová obrana není zaměřena na Rusko
Plány na americký protiraketový systém umístěný v České republice a Polsku a záměry na zřízení podobného aliančního systému nejsou v žádném případě míněny jako krok proti Rusku, řekl náměstek generálního tajemníka NATO generál John Colston.

Dále je podle něj jasné, že žádný budoucí protiraketový systém NATO stejně jako americký systém nebudou zkonstruovány tak, aby měly jakýkoli vliv na ruská vojenská zařízení a schopnosti.

Řekl to novinářům poté, co předsedal pracovní skupině Rady NATO-Rusko, která se sešla v litevském Vilniusu. Toto setkání se zabývalo především problémy spolupráce a vojenskými reformami Ruska a členských zemí Severoatlantické aliance ve výhledu do roku 2012.

Čtěte také:
Rusko chce protiraketovou dohodu s USA
SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany

Zdroj: Mediafax (Rumunsko), Itar-Tass (Rusko)

---

Rozsah mise EU v Kosovu zatím nejasný
Evropská unie a Severoatlantická aliance budou ve čtvrtek jednat o tom, jak odtrženou srbskou provincii Kosovo provést napjatou situací a zároveň pro své jednotky zajistit bezproblémové stažení z provincie. Západní státy chtějí celkově přehodnotit svou přítomnost v tomto teritoriu i navzdory vzrůstajícímu neklidu v oblasti během posledních dnů.

OSN se chystá předat policejní misi Evropské unii a některé státy NATO se snaží o dokončení samostatné osmileté mírové mise v oblasti. Zatímco Aliance již potvrdila, že jednotky KFOR prozatím zůstanou na stejné úrovni, přesná velikost policejní mise EU ještě nebyla stanovena. Předběžně se počítá s 1 500 muži.

„Mise se vždy může přizpůsobit novým potřebám prostředí,“ řekl před zasedáním šéfů obrany v německém Wiesbadenu odcházející šéf Vojenského štábu EU, francouzský generál Jean-Paul Perruche. Dodal, že EU i NATO požadují ujištění od OSN, že vojáci Spojených národů v misi UNMIK budou v oblasti Kosova do té doby, než budou Evropané hotovi s přípravami na převzetí úkolů. „Je důležité, aby mezi jednotlivými misemi nebyly žádné mezery,“ dodal k tomu generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Provincie Kosovo je pod správou OSN od roku 1999. Zvláštní vyslanec OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari navrhnul řešení pro směřování této oblasti k nezávislosti, ta však byla odmítnuta Bělehradem. Také srbský spojenec Rusko, které má právo veta v Radě bezpečnosti OSN, je proti jakémukoli navrženému řešení.

Čtěte také:
Zmocněnec OSN nenápadně navrhl nezávislost Kosova
EU plánuje mise v Kosovu a Afghánistánu

Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

---

Estonsko uzavřelo svou největší armádní zakázku
Estonsko podepsalo svoji zatím největší armádní zakázku v hodnotě 64 milionů euro. Smlouva mezi Estonskem a konsorciem MBDA France se švédským SAAB AB zlepší protivzdušnou obranu Estonska. Nabídka tohoto konsorcia vyhrála v prosinci 2006 nad nabídkou americké firmy Raytheon. MBDA je vlastněna britskou firmou BAE Systems, evropským výrobcem letecké techniky EADS a italskou firmou Finmeccanica. Jak řekl estonský ministr obrany Jurgen Ligi, „tento systém protivzdušné obrany ochrání estonské vojáky před leteckými útoky jak v Estonsku, tak i v zahraničních misích NATO.“

Systém vzdušné obrany zahrnuje radary Giraffe AMB, střely Mistral a další protiletadlová zařízení. První dodávky dorazí do Estonska v polovině roku 2008, celý nákup by měl být hotov v roce 2009.

Čtěte také:
Estonsko kupuje protiraketový systém

Zdroj: Defense News (USA)

---

Česká armáda má první plukovnici
Osmnácti novým plukovníkům předal v úterý 27. února náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Pavel Štefka jmenovací dekrety.

Mezi nově jmenovanými plukovníky, je také první žena v novodobé historii české armády - podplukovnice Lenka Mendlíková, která si nejvyšší důstojnickou hodností ozdobí svou uniformu letošního 1. března. Na Ministerstvu obrany ČR působí ve funkci ředitelky odboru náboru.

Nejvyšší důstojnická hodnost je, jak uvedl náčelník českého generálního štábu armádní generál Pavel Štefka, hodností výběrovou a mnohdy jen spojovacím můstkem mezi generálskými hodnostmi.

Plukovníkem Armády České republiky se nově stal také primář rentgenologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích František Charvát, ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek, či velitel táborské Vojenské policie plukovník Jiří Neubauer, kterému byla tato hodnost propůjčena již vloni, kdy velel kontingentu vojenských policistů v Iráku.

Čtěte také:
V zemích NATO jsou dnes tři ministryně obrany

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

epl natoaktual.cz
zpět na článek