natoaktual.cz

Země NATO jsou v dosahu raket KLDR, varoval Stoltenberg

30. října 2017  16:47
 

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

Země NATO jsou v dosahu raket KLDR, varoval Stoltenberg

Rakety Severní Koreje mohou doletět až na území států Severoatlantické aliance, upozornil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který je momentálně na návštěvě Japonska. „Evropa je v dosahu raket Severní Koreje, země NATO jsou v nebezpečí,“ řekl Stoltenberg. „NATO nicméně chrání své členy před balistickými raketami pomocí příslušných odstrašujících prostředků. Aliance má schopnosti i odhodlání přejít do protiútoku,“ ujistil generální tajemník NATO.

Stoltenberg také zdůraznil potřebu vyvíjet tlak na KLDR včetně přísného dodržování ekonomických sankcí. „Všechny země musí plně a zejména transparentně uplatňovat ekonomické sankce. Musíme nadále vyvíjet tlak na Severní Koreu,“ zdůraznil Stoltenberg s tím, že samozřejmě žádný člen NATO nechce válku a že je důležité řešit celou situaci mírovou cestou.

Kam dál?
Trump: Nepreferujeme vojenský zásah proti Severní Koreji, ale byl by ničivý (27.9. 2017)
Stoltenberg: kroky Severní Koreje vyžadují globální reakci (12.9. 2017)

Zdroj: Novinite (Bulharsko), The Japan News (Japonsko)
---

NATO: Rusko mystifikovalo Alianci ohledně cvičení Zapad 2017

Severoatlantická aliance obvinila Rusko, že ji mystifikovalo o rozsahu svých vojenských cvičení Zapad 2017 a nabouralo tak pravidla, jejichž cílem je omezit napětí mezi Východem a Západem. Na setkání Rady NATO-Rusko to uvedli alianční velvyslanci. „Počet vojáků, kteří se účastnili cvičení Zapad 2017, výrazně překonal počet oznámený před cvičením, scénář byl jiný a zeměpisný rozsah byl taktéž mnohem větší, než bylo původně nahlášeno,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po setkání Rady NATO-Rusko.

Moskva v reakci na to prohlásila, že NATO rozdmýchává protiruskou propagandu. „Země NATO počítají všechny vojenské aktivity, které proběhly minulý měsíc v Ruské federaci, za součást Zapadu,“ řekl ruský velvyslanec při NATO Alexander Gruško. To je podle něj chyba. „Neakceptujeme propagandu o ruských cvičeních. Byl to bezprecedentní propagandistický útok,“ dodal Gruško, který se účastnil setkání s aliančními velvyslanci.

Zatímco NATO ostře kritizuje ruská cvičení, Moskva oznámila, že prezident Vladimir Putin nařídil test mezikontinentálních balistických raket. Prezident Vladimir Putin se zúčastnil velkých vojenských cvičení ruských jaderných sil a osobně řídil vypálení čtyř mezikontinentálních balistických střel jakožto součást cvičení, uvedl Kreml. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova cvičení zahrnovala všechny složky jaderné triády – jaderné ponorky, strategické bombardéry a pozemní odpalovače raket.

Kam dál?
Rozpory mezi Ruskem a NATO zůstávají, řekl po setkání Rady NATO-Rusko šéf Aliance (26.10. 2017)
NATO chce po Rusku detaily o cvičení Zapad 2017 (25.10. 2017)

Zdroj: Reuters (USA), Military Times (USA)
---

NATO: Současné námořní prostředí pro nás představuje hrozbu

Severoatlantická aliance čelí řadě výzev v oblasti námořní bezpečnosti, prohlásil náměstek generálního tajemníka NATO pro nové bezpečnostní hrozby Jamie Shea. „Globální oteplování a stoupající hladina moří by měly být zahrnuty do dlouhodobých úvah o globální sociální stabilitě a ekonomické prosperitě. Vojenské kapacity NATO jsou také přímo ovlivněny měnícím se prostředím. Řada amerických přístavů má například velké procento loďstva v Atlantiku, tudíž vzestup hladiny moře by se v příštích několika letech mohl podepsat na našem fungování,“ uvedl Shea.

V reakci na změnu klimatu NATO plánuje přijmout rozsáhlou strategii a vytvořit multifunkční lodě s větší manévrovací schopností, které budou rovněž podporovat humanitární operace. Aliance hodlá revidovat svou zastaralou alianční námořní strategii z roku 2011, která již neodráží současnou geostrategickou realitu. Posílení schopností námořní kybernetické obrany by také mělo být jádrem revidované strategie NATO, dodal Shea.

Rusko výrazně navýšilo svou přítomnost ve východním Středomoří, které je strategickým uzlem světového obchodu a zdrojem energetické diverzifikace pro Evropskou unii. „Musíme mít jasný obrázek o tom, co se děje na oceánech – stejně jako máme přehled o tom, co se děje například ve vzduchu,“ zdůraznil Shea.

Kam dál?
Parlamentní shromáždění NATO varuje před globálním oteplováním (22.5. 2017)
NATO vybízí ke globálnímu boji proti klimatické změně (4.5. 2017)

Zdroj: New Europe (Belgie)

---

Maďarsko nepodporuje integraci Ukrajiny do EU a zablokovalo jednání NATO-Ukrajina

Maďarsko nemůže podpořit integrační cíle Ukrajiny směrem k Evropské unii, prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Budapešť také vetovala nadcházející prosincové zasedání výboru Severoatlantická aliance-Ukrajina. Podle Szijjártó není možné rozhodnutí Maďarska jakkoliv obejít, neboť ke svolání výboru NATO-Ukrajina je třeba jednomyslné rozhodnutí členů Aliance.

Až do začátku září bylo Maďarsko nejhlasitějším a nejaktivnějším podporovatelem ukrajinských snah o integraci do EU, ale přijetí nového ukrajinského školského zákona považuje za „bodnutí do zad“, vysvětlil Szijjártó. Podle nového zákona budou národnostní menšiny na Ukrajině vzdělávány od 5. třídy v ukrajinském jazyce. To se týká všech předmětů, výjimkou jsou pouze předměty mateřského jazyka, jako je gramatika a literatura. Tento zákon je vážným krokem zpět v oblasti práv menšin, řekl Szijjártó. V současnosti žije na Ukrajině zhruba 150 000 Maďarů.

Kam dál?
Ukrajina začne jednat o vstupu do NATO. Kyjev slíbil rychlé reformy (10.7. 2017)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Finové se mají před Ruskem na pozoru a přehodnocují pohled na NATO

Po desetiletí se Finsko snažilo nenarušovat své křehké vztahy s Ruskem tím, že se bude vyhýbat jakýmkoli krokům, které by mohly probudit „spícího medvěda“ na východní hranici. Hannu Himanen, bývalý finský ambasador v Rusku, však nyní tlačí svou zemi k tomu, aby podstoupila riziko, riskovala hněv svého souseda a vstoupila do Severoatlantické aliance. Po čtyřech letech strávených v Moskvě je Himanen přesvědčený, že jeho země by se měla přestat ohlížet na Rusko a začít přemýšlet o zajištění své vlastní bezpečnosti tím, že se připojí k západní vojenské alianci.

Co se týče intenzivnější debaty o vstupu do NATO, mohlo by se ve Finsku začít blýskat na lepší časy, neboť jedním z kandidátů na post prezidenta (volby se budou konat 28.1. 2018) je proalianční Nils Torvalds ze Švédské lidové strany. „Jakákoliv diskuse ve Finsku o zahraniční politice se bude muset týkat NATO,“ prohlásil Torvalds. „Pokud tuto otázku neprojednáme teď, nebudeme v budoucnu připravení,“ dodal Torvalds.

Kam dál?
Finsko nevylučuje členství v NATO (24.10. 2017)
Finsko debatuje o vstupu do NATO navzdory ruským varováním (10.10. 2017)
Ruská hrozba děsí Evropu. Ve Finsku se otevírá centrum proti dezinformacím (14.4. 2017)

Zdroj: Politico (Belgie)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek