natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Velitel britských ozbrojených sil varuje před napětím ve světě

  13. prosince 2018  18:08

  Britští výsadkáři ze skupiny Tigers | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Velitel britských ozbrojených sil varuje před napětím ve světě

  Svět je nestabilnější než kdykoliv v nedávné historii, a to jak politicky, tak vojensky. Tato nestabilita pak přináší nová nebezpečí. Tak to alespoň vidí velitel britských ozbrojených sil generál Nicolas Carter. Současné spory Carterovi připomínají události z počátku dvacátého století, které předcházely vypuknutí první světové války.

  Carter prohlásil, že nepřátelské státy jako Čína, Rusko nebo Írán ohrožují naši bezpečnost, stabilitu a hospodářský rozvoj. Za hrozbu ovšem považuje také organizace jako Islámský stát nebo vzestup populismu a nacionalismu.

  „Žijeme v multipolárním světě konkurenčních mocností s rozdílnými názory na to, jak by měl svět fungovat, s různými hodnotami, různým smyslem pro historická práva i s různými cíli do budoucnosti,“ řekl Carter.

  Kam dál?
  Před 100 lety a dnes: USA stále v čele. Ale jak dlouho? (19.11. 2018)

  Zdroj: The Independent (Velká Británie)

  ---

  NATO ocenilo klíčovou roli Jordánska pro regionální stabilitu

  Při setkání s jordánským králem Abduláhem ocenili generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a další členové Severoatlantické rady důležitou roli Jordánska pro bezpečnost v regionu a vyjádřili se pro posílení spolupráce s tímto blízkovýchodním královstvím. Ocenili rovněž jordánské úsilí v boji s terorismem a extrémismem a označili Jordánsko za důležitého blízkovýchodního partnera.

  Kam dál?
  Outsider nebo klíčový partner? Jordánsko, NATO a bezpečnost na Blízkém východě (10.7. 2017)

  Zdroj: The Jordan Times (Jordánsko)

  ---

  Pilot přežil pád letounu do moře nedaleko Havaje

  Civilní pilot, který se účastnil vojenského cvičení Sentry Aloha havajské národní letecké gardy, se zřítil asi 5 kilometrů od pobřeží nedaleko Honolulu. Muž utržil těžká zranění a byl ve vážném stavu převezen do nemocnice.

  Cvičení se účastnilo dalších asi 800 lidí a 30 letadel. Zraněný muž pilotoval britský stíhací letoun z přelomu čtyřicátých a padesátých let Hawker Hunter, který byl v britském námořnictvu používán až do devadesátých let dvacátého století.

  Kam dál?
  Při havárii ukrajinské stíhačky zahynuli oba piloti. Jeden byl Američan (16.10. 2018)

  Zdroj: Time (USA)

  ---

  Začlenění transgender vojáků do ozbrojených sil jako jeden z cílů amerických demokratů

  Nastupující předseda amerického sněmovního výboru pro ozbrojené složky Adam Smith chce, aby zákonodárci hlasovali o opatření, které zajistí transsexuálům možnost stát se vojáky. Ohledně svých šancí na úspěch je však skeptický.

  Zástupci administrativy Donalda Trumpa se nyní vrátili k federálnímu soudu ve věci zákazu vojenské služby pro transsexuály. Rozhodnutí nižšího soudu, které tento zákaz pozastavilo, dle nich nepřiměřeně omezuje výkonnou moc.

  Odpůrci Trumpovy politiky - včetně mnoha demokratů v Capitolu - argumentovali, že je to otázka základní spravedlnosti. „Nechceme diskriminovat lidi na základě sexuální preference, rasy, pohlaví, náboženství,“ řekl Smith.

  Kam dál?
  Soud zablokoval Trumpův zákaz transsexuálů v armádě (31.10. 2017)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  Za loňskou nehodu německého vrtulníku v Mali může chyba mechanika

  Chyba při údržbě způsobila nehodu německého armádního vrtulníku Eurocopter Tiger, která se udála loni v Mali. Při incidentu zemřeli dva piloti. Špatná konfigurace lopatek rotoru vedla k tomu, že autopilot se automaticky vypnul, když pilot nasměroval nos vrtulníku směrem k zemi. To následně způsobilo, po ohromném nárůstu tlaku vzduchu, rozpad vrtule.

  Firma Airbus Helicopters, která měla servis vrtulníků na starosti na základně Fritzlar, oznámila, že po havárii byla „okamžitě provedena preventivní opatření“, aby se „zajistilo, že se takový incident nikdy nebude opakovat“. Němečtí vyšetřovatelé nyní nehodu vyšetřují jako zabití z nedbalosti a obvinili tři osoby zapojené do údržby vrtulníku.

  Kam dál?
  Němečtí piloti kritizují nasazení vrtulníků Tiger v Mali (31.7. 2017)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media