Při havárii ukrajinské stíhačky zahynuli oba piloti. Jeden byl Američan

16. října 2018  22:03
Dvoumístný nadzvukový letoun Su-27 se v úterý odpoledně zřítil při společném cvičení ukrajinského letectva s několika státy NATO asi 180 kilometrů od Kyjeva. Oba piloti zahynuli. Jeden z nich byl příslušník americké Národní gardy.  
Letouny Su-27 ukrajinských vzdušných sil | foto: mil.gov.ua

„Letoun Suchoj-27 se během výcvikového letu zřítil zhruba v 17 hodin místního času,“ uvedl generální štáb ukrajinské armády s tím, že oba piloti nehodu nepřežili.

K nehodě došlo během cvičení Clear Sky 2018, kterého se kromě ukrajinského letectva účastní i americké stíhačky F-15 a letouny dalších sedmi států NATO.

Ukrajinský stroj Su-27UB se zřítil u obce Ulaniv v oblasti ležící asi 180 kilometrů jihozápadně od metropole Kyjeva. Příčiny neštěstí se podle ukrajinského ministerstva vyšetřují.

Podle ukrajinského generálního štábu byla nalezena těla obou pilotů. „S lítostí musíme informovat, že podle záchranného týmu byli objeveni oba piloti,“ uvádí se ve zprávě. Velitelství amerických vzdušných sil v Evropě a Africe později potvrdilo, že jeden z pilotů byl příslušníkem americké Národní gardy.

Clear Sky 2018 je společným mezinárodním cvičením Ukrajiny a několika zemí NATO. Od 9. října se do něj zapojilo na 950 vojáků z Belgie, Dánska, Estonska, Nizozemska, Polska, Rumunska, Ukrajiny, Británie a USA..

Cílem je zvýšit úroveň interoperability ukrajinského letectva se vzdušnými silami Aliance, včetně společného řízení vzdušných operací, zpracování a sdílení informací a procvičení obrany před kyberútoky.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.