natoaktual.cz

Vážně zvažuji rozšíření NATO o Brazílii, uvedl Trump

20. března 2019  23:05
 
Americký prezident Donald Trump. | foto: NATO

Vážně zvažuji rozšíření NATO o Brazílii, uvedl Trump

Širší podporu globálním ambicím Brazílie přislíbil při příležitosti schůzky s novým prezidentem Jairem Bolsonarem prezident Spojených států Donald Trump.

„Jak jsem již řekl prezidentu Bolsonarovi, mám dále v úmyslu jmenovat Brazílii zásadním spojencem mimo NATO (tzv. „major non-NATO ally), možná přímo aliančním spojencem,“ prohlásil Trump. Tento krok bude nicméně vyžadovat „diskusi s mnoha lidmi,“ dodal Trump. Brazílie dlouhodobě usiluje o bližší vztah se Severoatlantickou aliancí v zájmu zjednodušení nákupu zbraní od USA a zrušení omezení pro vojenskou a další spolupráci s USA.

Kam dál?
Kolumbijské odminovací centrum se přidalo do sítě NATO (19.3. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Do Anglie přiletěly na cvičení NATO bombardéry B-52

Na letecké základně RAF v anglickém Fairfordu přistálo šest bombardérů B-52 amerického letectva.

„Stroje se začlení do sil USA a spojenců, aby demonstrovaly sílu Severoatlantické aliance a provozuschopnost spojených týmů s kombinovanou výzbrojí,“ uvedl generál Jeffrey Harrigian, zástupce velitele amerického letectva v Evropě. Nasazení bombardérů v Evropě je součástí operace Atlantic Resolve, která má za cíl ujistit spojence v NATO, kteří jsou znepokojeni asertivitou ruské armády, o podpoře Spojených států.

Kam dál?
Rusko vyslalo strategické bombardéry na Krym (19.3. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Francouzská ministryně vyjádřila obavy ohledně amerického závazku k NATO

Obavy o dlouhodobý závazek Spojených států vůči Severoatlantické alianci a nepřímou kritiku přístupu prezidenta Donalda Trumpa k NATO vyjádřila francouzská ministryně obrany Florence Parly.

„Čeho se Evropané obávají, je, zda bude závazek USA trvalý,“ uvedla ministryně ve Washingtonu. „Spojenectví by mělo být bezpodmínečné, jinak se nejedná o spojenectví. Solidární doložka NATO se nazývá článek 5, nikoliv článek F-35,“ dodala ministryně s odkazem na stíhací letouny F-35, aniž by přímo zmínila Trumpa.

Kam dál?
Roztržka mezi Trumpem a Evropou nabírá na intenzitě (19.2. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Americký velvyslanec v Německu je znepokojen škrty v německém obranném rozpočtu

Plány Německa na snížení výdajů na obranu pod slibovanou úroveň vyvolaly ostrou reakci ze stran parlamentního zmocněnce pro ozbrojené síly Hanse-Petera Bartelse a ambasády USA v Berlíně.

Tyto plány počítají se snížením výdajů na obranu významně pod 2 % HDP stanovené závazkem v Severoatlantické alianci. Rozpočet 45 miliard eur, plánovaný pro příští rok (v porovnání s letošními 43 miliardami eur), nebude pro „plně vybavený“ bundeswehr stačit, uvedl Bartels, který často upozorňuje na závady na letounech, tancích a ponorkách a „monstrózní“ vojenskou byrokracii. Členové NATO se musí držet cíle 2 % a „neutíkat pryč,“ zopakoval kritiku Německa i velvyslanec USA v Berlíně Richard Grenell.

Velvyslanec se chová jako „vysoký komisař okupační síly,” reagoval na jeho slova zástupce předsedy opoziční liberální strany Svobodní demokraté (FDP) Wolfgang Kubicki. Opakované zásahy Richarda Grenella do záležitostí německé suverenity by měly přimět ministra zahraničí Heiko Maase k okamžitému prohlášení velvyslance za nežádoucí osobu, míní Kubicki.

Kam dál?
Země NATO postupně zvyšují výdaje na obranu, Německo zaostává (15.3. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Obvinění ze způsobení civilních obětí v Somálsku armáda USA odmítá

V posledních dvou letech bylo při pěti leteckých útocích armády Spojených států v Somálsku usmrceno 14 civilistů, tvrdí organizace pro lidská práva Amnesty International. Obvinění armáda USA důrazně odmítá.

Zpráva organizace o civilních obětech obsahuje výpovědi 65 očitých svědků, několik fotografií, satelitní snímky a zprávy ze sociálních sítí, které mají sloužit coby důkaz náletů v somálském regionu Lower Shabelle z období října 2017 až prosince 2018. Při našich útocích nedošlo k žádným civilním obětem, zpráva nevládní organizace „neodráží přesně záznamy AFRICOM o omezování civilních obětí,“ uvedlo velitelství USA pro Afriku (AFRICOM).

Kam dál?
Americký úder v Somálsku zabil 52 extremistů hnutí Aš-Šabáb (21.1. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek