Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Spojené státy budou na „100 procent“ při NATO, prohlásil Trump

21. ledna 2019  16:58
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

Spojené státy budou na „100 procent“ při NATO, prohlásil Trump

„Budeme se Severoatlantickou aliancí na 100 %, ale jak jsem těm zemím již řekl, musí posílit a platit,“ prohlásil prezident Spojených států Donald Trump ohledně amerického členství v NATO. Svou žádostí jsem v loňském roce pomohl zvýšit výdaje spojenců na obranu o 44 miliard dolarů, míní prezident.

„Letos budeme mít znovu dobrý rok. Začínají posilovat (spojenecké rozpočty na obranu),“ dodal Trump, který trvá na závazku vydávat nejméně 2 % HDP na obranu. „Máme velmi dobré vztahy,“ shrnul vazby s Aliancí Trump.

Kam dál?
Američtí senátoři prosazují zákon, který Trumpovi zabrání odejít z NATO (18.1. 2019)

Zdroj: Politico (Belgie)

---

Izrael zasáhl íránské a syrské vojenské cíle v okolí Damašku

V průběhu noční operace zasáhly izraelské obranné síly (IDF) elitní jednotky Quds, spadající pod íránské revoluční gardy, a syrskou protivzdušnou obranu. Izraelské stíhací letouny zasáhly sklady munice, oblast nedaleko mezinárodního letiště v Damašku, prostor íránských zpravodajců a íránský výcvikový tábor, uvádí neobvyklé prohlášení IDF na síti Twitter.

Učinili jsme tak po odpálení rakety jednotkami Quds z území Sýrie na okupované Golanské výšiny, dodávají IDF. Většinu izraelských raket jsme sestřelili, uvádí syrská armáda, nicméně monitorovací skupina oznámila nejméně 11 zabitých provládních bojovníků.

Kam dál?
Novým šéfem izraelských sil je generál Kochavi (15.1. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Trump slibuje systém sestřelující rakety „kdekoliv a kdykoliv“

„Odhalíme a zničíme jakoukoliv raketu odpálenou na Spojené státy odkudkoliv, kdykoliv, kamkoliv,“ přislíbil prezident Spojených států Donald Trump při svém proslovu v Pentagonu. Připomněl tak dobu studené války a iniciativu tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana „hvězdné války“.

Vize současného amerického prezidenta zahrnuje obranu každého města v zemi a jeho ochranu před jakýmkoliv typem raketové hrozby bez ohledu na typ a původ, což významně přesahuje skromné plány Pentagonu, vytčené v nové strategii raketové obrany zveřejněné ve stejné době. „Snaha o takový systém je technicky nemožná a hospodářsky zničující,“ uvedla vědecká pracovnice think-tanku Unie znepokojených vědců Laura Grego.

Kam dál?
Armáda USA plánuje první raketovou zkoušku v okolí Okinawy (14.1. 2019)

Zdroj: Independent (Velká Británie)

---

Americký úder v Somálsku zabil 52 extremistů hnutí Aš-Šabáb

Poté, co „velká skupina“ organizovala útok na somálské síly, provedli Američané největší letecký úder v Somálsku za poslední měsíce, který zabil 52 ozbrojenců hnutí Aš-Šabáb. K úderu došlo nedaleko města Džilib, ležícího v blízkosti východoafrického pobřeží, v regionu Střední Džuba, uvedlo velitelství sil Spojených států v Africe.

Prohlášení neuvádí, zda došlo ke smrti či zranění na straně somálských sil či civilistů. Hnutí Aš-Šabáb nicméně zdůrazňuje, že jeho útok na dvě základny somálské armády nedaleko přístavního města Kismajo si vyžádal životy nejméně 41 vojáků.

Kam dál?
USA provedly v Somálsku tento týden již čtvrtý nálet (10.1. 2019)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Příští měsíc proběhne druhý summit Trump – Kim Čong-un

Analýza

Přečtěte si k tématu analýzu Alice Kizekové: Summit Trump-Kim: případ pro opatrný optimismus (9.3. 2018)

V únoru se podruhé setká prezident Spojených států amerických Donald Trump s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem, oznámil Bílý dům po výjimečné návštěvě vysoce postaveného generála Pchjongjangu ve Washingtonu. Při neobvyklé, 90 minut trvající schůzce, se v Bílém domě sešel s prezidentem místopředseda Kim Jong-čchol, pravá ruka severokorejského vůdce.

Obě země usilují o jaderné odzbrojení, které by mohlo uklidnit desítky let trvající nepřátelství. „Prezident se těší na setkání s předsedou Kimem, místo setkání bude oznámeno později,“ uvedla Trumpova mluvčí Sarah Sanders s tím, že k summitu dojde „koncem února.“

Kam dál?
Severní Korea říká, že testuje „špičkové“ zbraně (16.11. 2018)

Zdroj: France 24 (Francie)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.