Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Spojené státy budou koordinovat odchod z Afghánistánu s NATO

19. března 2019  15:43
Americká námořní pěchota nacvičuje vylodění na Islandu | foto: NATO Photos

Spojené státy budou koordinovat odchod z Afghánistánu s NATO

Spojené státy budou koordinovat stahování svých vojáků z Afghánistánu se spojenci ze Severoatlantické aliance, prohlásil zvláštní vyslanec USA pro afghánské usmíření Zalmaj Chalilzad. Jako hlavní vyjednavač v rozhovorech mezi USA a Tálibánem v Kataru reagoval na kritiku spojenců, kteří by chtěli být v mírovém procesu zapojeni.

„Spolupracovat s NATO a dalšími partnery a spojenci bylo od prvního dne prioritou. Přišli jsme spolu. Budeme spolu koordinovat změny v naší přítomnosti,“ uvedl Chalilzad na Twitteru.

Po návratu z pátého kola rozhovorů v Kataru Chalilzad uvedl, že se vyjednávání posouvají správným směrem. Vyjednavač měl opakovaně žádat zástupce Tálibánu, aby se vyjednávání mohli účastnit i zástupci afghánské vlády, to však povstalci odmítají.

Kam dál?
NATO vítá rozhovory mezi USA a Tálibánem (30.1. 2019)

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Norsko má důkazy o ruském rušení signálu GPS během cvičení NATO

Norsko má elektronické důkazy o rušení signálu GPS z ruské strany během cvičení Severoatlantické aliance a požaduje po Moskvě vysvětlení, oznámil norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen. Norsko i Finsko již dříve uváděly, že za rušením signálu během listopadového cvičení NATO může stát Rusko. To však tato obvinění vždy odmítalo.

„Rusko po nás chtělo důkazy. My jsme jim je dali,“ prohlásil norský ministr. Nyní se čeká na odpověď ruské strany, jejíž experti tyto důkazy prověřují.

Kam dál?
Norsko obviňuje Rusko z rušení signálu armádních systémů (11.3. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Rusko vyslalo strategické bombardéry na Krym

Rusko vyslalo „letky“ jaderných strategických bombardérů Tu-22M3 na Krym v reakci na instalaci amerického protiraketového systému Aegis v Rumunsku, uvedla ruská státní média.

„Tento krok drasticky změnil poměr sil v regionu,“ prohlásil předseda ruského výboru pro obranu a bezpečnost Viktor Bondarev k instalaci amerického systému Aegis v Rumunsku.

Nasazené ruské bombardéry mohou nést jaderné hlavice. Není však jasné, zda budou hlavice spolu s letouny umístěny na Krymu. Severoatlantická aliance odsoudila pokračující militarizaci poloostrova a vyjádřila obavy ohledně ruských aktivit v Černém moři.

Kam dál?
Rusko varuje Evropu před přijetím raket z USA (8.3. 2019)

Zdroj: Japan Times (Japonsko)

---

Po letech zdržení NATO obdrželo první sledovací dron

Severoatlantická aliance obdržela první z pětice dronů objednaných u firmy Northrop Grumman, oznámila německá vláda. Jedná se o první sledovací drony NATO, které se stanou součástí aliančního programu AGS pro sledování pozemních cílů. Dron bude odeslán na leteckou základnu v italském městě Sigonella, kam ho v průběhu roku budou následovat další systémy.

Společnost Northrop dodala první dron se zpožděním 52 měsíců kvůli technickým problémům. NATO plánuje drony využívat pro ochranu vojáků na zemi, v protiteroristických operacích i k ochraně hranic.

Kam dál?
Armáda USA je vybavena miniaturními špionážními drony (5.2. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Kolumbijské odminovací centrum se přidalo do sítě NATO

Kolumbijské mezinárodní odminovací centrum se přidalo do sítě partnerských výcvikových a vzdělávacích center (PTES) Severoatlantické aliance. Centrum se bude podílet na vzdělávání a výcviku personálu ze zemí NATO a partnerů v oblasti humanitárního a vojenského odminování.

Kam dál?
Kolumbie je prvním jihoamerickým partnerem NATO (1.6. 2018)

Zdroj: NATO

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.