natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  V Litvě odstartovalo alianční cvičení Iron Sword 2014

  4. listopadu 2014  12:11

  Litevští vojáci na cvičení v Pobaltí. Ilustrační foto. | foto: Lithuanian Land Forces

  V Litvě odstartovalo alianční cvičení Iron Sword 2014

  Severoatlantická aliance zahájila cvičení Iron Sword 2014, které se od 2. do 13. listopadu letošního roku koná na území Litvy a účastní se jej na dva a půl tisíce vojáků z devíti členských států NATO. Vojenské manévry mají za úkol ověřit interoperabilitu různých jednotek Aliance, schopnost alianční koordinace a také připravenost na obranné i útočné operace.

  Cvičení mělo dříve pouze národní charakter, ale kvůli událostem v sousední Ukrajině se z něj stala mnohonárodní vojenská událost. Účastní se jej vojáci z České republiky, Estonska, Maďarska, Německa, Litvy, Lucemburska, Kanady, Velké Británie a USA. Po skončení vojenských manévrů v zemi zůstane 140 příslušníků maďarské pěchoty, kteří budou do konce letošního roku součástí aliančního praporu společně s litevskými a americkými vojáky.

  Kam dál?
  NATO je připraveno „bleskově“ bránit Pobaltí (10.10. 2014)

  Zdroj: RT (Rusko), The Baltic Times (Lotyšsko)

  ---

  Breedlove: Ruské letouny provokují více než dřív

  Nedávná aktivita ruských bojových letounů a strategických bombardérů je větší, mnohem komplexnější a trasy letounů jsou o něco provokativnější než dříve. Uvedl to nejvyšší velitel aliančních sil v Evropě generál Philip Breedlove. Aliance podle něj s Moskvou o aktivitě ruských letounů nemluvila, jelikož tyto průniky jsou běžné a nejedná se o nich, pokud jsou prováděny bezpečně a profesionálně.

  Většina ruských letounů se pohybovala v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem, Severním mořem a Atlantským oceánem. O aktivitě svých letounů však Rusko neinformovalo, ačkoli je vázáno mezinárodními dohodami. „Podle mého názoru nám dávají najevo, že jsou důležitou mocností,“ dodal SACEUR.

  Kam dál?
  NATO zvyšuje leteckou pohotovost kvůli ruským vojenským strojům (31.10. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  V Ázerbájdžánu začaly Dny NATO

  Odborníci z řad Severoatlantické aliance odstartovali informační akci pro příslušníky ozbrojených sil Ázerbájdžánu. Specialisté na transformaci z nejvyššího velení NATO organizují tuto akci po domluvě s ministrem obrany Ázerbájdžánu Zakirem Hasanovem. Delegace má v plánu navštívit vojenská zařízení, pořádat setkání a diskuze, navštívit studenty na střední vojenské škole, kadety na vojenské akademii a výcviková střediska ozbrojených složek Ázerbájdžánu.

  Baku se dlouhodobě snaží přiblížit se aliančním strukturám. NATO a Ázerbájdžán aktivně spolupracují na demokratických, institucionálních a obranných reformách stejně jako v mnohých dalších oblastech.

  Kam dál?
  Ázerbájdžán pokračuje v reformách, aby se přiblížil NATO (21.7. 2014)

  Zdroj: AzerNews (Ázerbájdžán)

  ---

  Polsko plánuje nákup raket země-vzduch

  Varšava pozvala výrobce raket země-vzduch s krátkým doletem na technická jednání kvůli plánované vojenské modernizaci. Podle prohlášení polského ministerstva obrany bude nákup raket země-vzduch součástí plánovaného obranného protiraketového deštníku a systému protivzdušné ochrany, jenž má přijít na více než sedm miliard eur. Dodavatele Polsko vybere v roce 2016.

  Polsko minulý rok oznámilo, že v příštích deseti letech hodlá do modernizace své armády investovat 33 milionů eur. Celý proces byl však urychlen kvůli aktivitě Ruska na východě Ukrajiny. Polsko tak již v červnu letošního roku oslovilo francouzského výrobce Thales a americkou firmu Raytheon kvůli nákupu protiraketového a protiletadlového systému raket středního doletu v celkové hodnotě přibližně 6 miliard eur.

  Kam dál?
  Polsko plánuje přesunout svou armádu ze západu země na východ (30.10. 2014)
  Polsko chce vyvíjet alianční protiraketový systém (7.10. 2014)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Afghánští policisté neprodávají zbraně Tálibánu, tvrdí Kábul

  Ministerstvo vnitra Afghánistánu popřelo zprávy, že někteří příslušníci afghánské místní policie začali prodávat své zbraně a munici Tálibánu poté, co již tři měsíce nedostali svůj plat. Podle vyjádření ministerstva se ve skutečnosti jedná o příslušníky místní milice. Ti podle ministerstva nijak nespadají pod složky afghánské místní policie. Ministerstvo zároveň přiznalo, že někteří strážci konvojů dostali zaplaceno později, ale všechno by již mělo být v pořádku. Zpoždění ve výplatách se nicméně podle prohlášení ministerstva netýká afghánské místní policie.

  Kam dál?
  Afghánský prezident Ghání se chystá odvolat omezení pro boj proti Tálibánu (3.11. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media