natoaktual.cz

USA vyzbrojují irácké Kurdy

12. srpna 2014  10:51
 

Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

USA vyzbrojují irácké Kurdy

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy začala s přímými dodávkami zbraní kurdským silám, které začaly postupovat proti islamistickým ozbrojencům na severu Iráku. Dodávky se zatím omezují na automatické pušky a munici. Ještě nedávno přitom byl pro USA přípustný pouze prodej zbraní irácké vládě v Bagdádu. Během několika posledních týdnů se však situace změnila, jelikož Kurdové začali proti ozbrojencům z Islámského státu výrazně ztrácet. Zbraně iráckým Kurdům jsou dodávány prostřednictvím zpravodajských agentur a ne přímo prostřednictvím kanálů amerického ministerstva obrany.

Americký ministr obrany Chuck Hagel mezitím zmínil, že nálety amerických letounů v Iráku „jsou zatím podle všech dostupných zpráv velmi efektivní“.

Kam dál?
Americké stíhačky udeřily na islamisty v Iráku (8.8. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Rasmussen: NATO bude bránit Turecko před IS, Rusko možná napadne Ukrajinu

Severoatlantická aliance podnikne všechny kroky potřebné na obranu členského státu NATO, pokud bude jeho teritorium ohroženo povstalci z hnutí Islámský stát. Oznámil to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. „Pokud bude některý z našich spojenců – v tomto případě samozřejmě obzvlášť Turecko – ohrožen z vnějšího zdroje nebezpečí, bez váhání podnikneme všechny kroky pro zajištění obrany Turecka nebo jiného spojence,“ upřesnil Rasmussen.

Kromě toho šéf NATO uvedl, že stále existuje „vysoká pravděpodobnost“, že by Rusko mohlo uskutečnit invazi na Ukrajinu, kde se ukrajinští vládní vojáci přibližují k Doněcku, jenž je důležitým městem v rukách proruských povstalců. „Vidíme Rusy, jak vytvářejí záminku k takové akci pod rouškou humanitární operace, a jsme svědky shromažďování vojáků a vojenského materiálu na rusko-ukrajinských hranicích, který by mohl být využit pro nezákonnou vojenskou operaci na Ukrajině,“ uvedl Rasmussen.

Kam dál?
Války o území neskončily. Rusko se poučilo, tvrdí expert (9.8. 2014)

Zdroj:
24 hodin (Slovensko), Oman Daily Observer (Omán)

---

Rusko k naší hranici poslalo 45 tisíc vojáků a těžkou techniku, tvrdí Ukrajina

Moskva na hranici s Ukrajinou shromáždila 45 tisíc vojáků a těžkou armádní techniku včetně tanků, raketových systémů, válečných letounů a útočných helikoptér. Alespoň to tvrdí mluvčí ukrajinské armády Andrej Lysenko. „V pondělí v 11 hodin shromáždila Ruská federace přibližně 45 tisíc vojáků na naší společné hranici“ uvedl mluvčí.

Analýza

Podle Lysenka je mezi těžkou ruskou technikou v příhraniční oblasti 160 tanků, 1360 obrněných vozidel, 390 dělostřeleckých systémů, 150 raketometů Grad, 192 bojových letounů a 137 útočných vrtulníků.

Zdroj: Reuters (USA)

---

Gruzie pomůže Afghánistánu i po skončení mise ISAF

Ministr obrany Gruzie Irakli Alasania se setkal se svým afghánským protějškem Bismilláhem Chánem Mohammadem v Kábulu, kde oba představitelé podepsali memorandum porozumění mezi jejich rezorty. Gruzínská armáda podle dokumentu bude s afghánskými ozbrojenými složkami sdílet zkušenosti z reformy armády a bude jim pomáhat s výcvikem. „Toto je velmi významný dokument. Oficiálně ustavujeme bilaterální vojenskou spolupráci. Afghánistán naši pomoc potřebuje a gruzínská vláda podporuje vládu Afghánistánu,“ uvedl Alasania.
 
V současnosti slouží v rámci mise ISAF 755 Gruzínců a Tbilisi dříve uvedlo, že v Afghánistánu ponechá podobný počet vojáků také pro výcvikovou misi Resolute Support, která od příštího roku misi ISAF nahradí.

Kam dál?
USA se při stahování z Afghánistánu budou spoléhat na Gruzii (11.7. 2014)

Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

---

Ozbrojenci přecházejí od al-Káidy k Islámskému státu, tvrdí zpráva

Analýza

Ozbrojenci ze skupin přidružených k síti organizace al-Káida začínají přecházet k obávanému Islámskému státu (také Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL, či Islámský stát v Iráku a Sýrii, ISIS). „Malé skupiny z početné sítě al-Káidy přecházejí k ISIS,“ uvedl Washington Post s odkazem na nejmenovaný zdroj s přístupem k tajným informacím. „A tento problém bude pravděpodobně růst s tím, jak ISIS dosahuje dílčích vítězství.“

Přeběhnutí se údajně týkají především ozbrojenců z al-Káidy na Arabském poloostrově a al-Káidy v islámském Maghrebu, což je skupina, která v minulém roce obsadila severní část Mali a následně čelila francouzské ofenzivě.

Kam dál?
Cameron podporuje americké nálety na ozbrojence v Iráku (8.8. 2014)

Zdroj: Hindustan Times (Indie)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek