natoaktual.cz

USA: Počty vojáků nakažených koronavirem narůstají, zasaženy jsou i základny na Okinawě

13. července 2020  15:18
 
Američtí vojáci. Ilustrační foto. | foto: DVIDS

USA: Počty vojáků nakažených koronavirem narůstají, zasaženy jsou i základny na Okinawě

V karanténě se nachází vojáci armády Spojených států na japonském ostrově Okinawa, opatření bylo přijato po diagnóze nemoci covid-19 u téměř 100 vojáků na několika základnách námořní pěchoty. Až na výjimky nařízení zakazuje desítkám tisíc vojáků USA takřka veškerý pohyb mimo základnu.

Od prvního července byl test na covid-19 positivní u více než 4 100 vojáků, uvádí poslední celková statistika ministerstva obrany. Za posledních 10 dnů došlo k nárůstu o 33 %, což je více než dvojnásobný nárůst ve srovnání se situací v celých USA za stejnou dobu. Skokový nárůst je připisován zvýšenému testování a uvolnění některých karanténních opatření.

Kam dál?
USA: Počet případů koronaviru se u vojáků více než zdvojnásobil (2.7. 2020)

Zdroj: CNN, Military Times (USA)
---

Požár lodi námořnictva USA zranil 21 lidí

Po požáru a výbuchu na palubě lodi námořnictva Spojených států amerických USS Bonhomme Richard bylo ošetřeno 17 námořníků a čtyři civilisté, uvedl mluvčí námořnictva. Bojová loď kotvící v San Diegu byla těžce poškozena, příčina požáru dosud není známa. V době incidentu bylo na palubě 160 námořníků.

Kam dál?
Francie pozastavuje účast v námořní misi NATO (2.7. 2020)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Napětí v Jihočínském moři mezi USA a Čínou se stupňuje

Zatímco Peking je přesvědčen, že námořní plocha obklopená Vietnamem, Malajsií, Indonésií a Tchaj-wanem je jeho suverénním územím, Organizace spojených národů nesouhlasí. Washington požaduje, aby svoboda plavby skrze toto strategicky významné moře zůstala nezměněna.

Čína v oblasti vybudovala umělé námořní pevnosti a pravidelně zde provádí rozsáhlá námořní cvičení, na což Spojené státy reagovaly vysláním bojové skupiny o dvou letadlových lodích a posílením námořní základny v Pacifiku. Mimo vojenských cvičení pokračují obě strany ve stupňování ostré rétoriky.

Kam dál?
Po ukazování svalů v Jihočínském moři se Čína vrací k jednacímu stolu (9.7. 2020)

Zdroj: News.com.au (Austrálie)

---

Irácký velitel podlehl koronaviru

Velitel pěchoty irácké armády generál Murad al-Rabí zemřel po nákaze covid-19, oznámila bez dalších podrobností armáda. V Iráku bylo dosud zaznamenáno 75 194 nakažených, 43 079 nemocných se uzdravilo a 3 055 lidí nákaze podlehlo, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Zdravotnický systém země je přehlcen narůstajícím počtem pacientů a dochází zásoby zdravotnického materiálu.

Kam dál?
Polsko pomáhá Iráku v boji s covid-19 (7.7. 2020)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

Bundeswehr spustí program rehabilitace LGBT vojáků

Německé ministerstvo obrany chce napravit křivdy vůči homosexuálním vojákům, kterým bylo v minulosti zamítnuto povýšení, nebo byli podrobováni lékařským zkouškám.

Homosexuálové mohou oficiálně sloužit v bundeswehru od 3. července 2000, nicméně LGBT komunita upozorňuje na skutečnost, že je nutno rehabilitovat případy, které se udály před tímto datem. Plán rehabilitace a uznání minulých chyb oznámila ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer.

Kam dál?
Demokraté vyzývají ke zrušení zákazu vstupu transgender osob do armády (9.7. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek