natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA možná stáhnou z Afghánistánu všechny své vojáky

  9. července 2013  23:53

  USA možná stáhnou z Afghánistánu všechny své vojáky. Ilustrační foto. | foto: U.S. Marine Corps

  USA možná stáhnou z Afghánistánu všechny své vojáky

  Bílý dům zvažuje stažení všech amerických vojáků z Afghánistánu, vyplývá ze zprávy deníku The New York Times. Americký prezident Barack Obama má totiž být stále více frustrován vývojem jednání s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Z možnosti, která dříve byla považována za scénář pro nejhorší případy, se tak stává reálná alternativa.

  Vztahy mezi představiteli USA a Afghánistánu ochladly poté, co Spojené státy projevily vůli k mírovým rozhovorům s Tálibánem. Karzáí proto následně Spojené státy obvinil ze snahy separátního vyjednávání s Tálibánem bez zapojení afghánské vlády.

  Kam dál?
  Karzáí chce od USA záruky před jednáním s Tálibánem (4.7. 2013)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Švédsko a Finsko budou hlídkovat nad Islandem

  Finsko a Švédsko začnou v únoru příštího roku hlídkovat nad územím Islandu. Národní parlamenty obou zemí schválily rezoluci o spolupráci. Účast však ještě musí schválit Severoatlantická aliance, jejíž nejsou Finsko ani Švédsko členy.

   Zapojené země poskytnou své bojové letouny, součástí mise budou rovněž radary NATO, helikoptéry a letoun pro doplňování paliva za letu poskytnou Finsko a Švédsko. Projektu se zúčastní více než dvě stovky lidí.

  Kam dál?
  NATO uspořádá cvičení na Islandu (4.7. 2013)

  Zdroj: Iceland Review (Island)

  ---

  Ozbrojenci zaútočili na základnu NATO v Kábulu

  Na základnu Severoatlantické aliance v afghánském hlavním městě Kábulu zaútočili ozbrojenci a zanechali po sobě čtyři mrtvé. Ozbrojenci odpálili nálož umístěnou v autě u vstupu do základny v brzkých ranních hodinách. Mezi mrtvými jsou nejméně dva civilisté a dva příslušníci ochranky. Dalších osm civilistů bylo zraněno. Zatím není jasné, zda-li se jednalo o sebevražedný útok nebo o bombu odpálenou na dálku.

  Za poslední měsíc zemřelo v Afghánistánu téměř tři sta příslušníku afghánské policie. Počet mrtvých příslušníků afghánských ozbrojených složek ostře vzrostl poté, co Afghánci převzali od jednotek ISAF zodpovědnost za bezpečnost v zemi.

  Kam dál?
  V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů (2.7. 2013)
  Tálibán zaútočil na letiště v Kábulu (10.6. 2013)

  Zdroj: Las Vegas Sun (USA)

  ---

  Bulharsko vyšle do Afghánistánu nové posily

  Na tři stovky bulharských vojáků dnes odletí do Afghánistánu. Tato posila je součástí druhé motorizované brigády Stara Zagora a stane se patnáctou bulharskou jednotkou v rámci alianční mise ISAF v Afghánistánu. Jejich úkolem bude zajišťovat bezpečnost ve vnitřní zóně letiště v Kandaháru.

  Ceremonie při odletu jednotek do Afghánistánu se kromě jiných zúčastní také bulharský ministr obrany Angel Naydenov nebo vrchní velitel bulharské armády generál Simeon Simeonov.

  Kam dál?
  Bulharsko schválilo změnu své role v misi ISAF (17.1. 2013)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Americký kongres oddaluje pomoc Sýrii

  Výbory amerického kongresu zadržují plán administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy, který počítá s odesláním zbraní syrským opozičním silám, jež bojují proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Činí tak ze strachu, že dodávka zbraní nebude sloužit syrské opozici, ale skončí v rukou radikálních ozbrojenců.

  Demokraté i republikáni ve výborech se obávají, že by se zbraně mohly dostat k opozičním frakcím jako je například Nusra Front, která je jednou z nejefektivnějších opozičních skupin, ale která byla v minulosti označována jako platforma al-Káidy v Iráku. Podle syrských zdrojů ještě žádné zbraně, které USA slíbily před několika týdny, na území Sýrie nedorazily.

  Mezitím syrská odnož Muslimského bratrstva uvedla, že se cítí opuštěná a zklamaná, protože USA ani Evropa nedokázaly poskytnout syrské opozici slíbenou vojenskou podporu.

  Kam dál?
  Bílý dům mlží ohledně vojenské pomoci syrským rebelům (17.6. 2013)

  Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media