natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Generál Milley brání studium kritické teorie o rasách

  25. června 2021  21:04
  Předseda sboru náčelníků amerických ozbrojených sil Mark Milley vysvětloval, proč vojáci v amerických ozbrojených silách studují takzvanou kritickou rasovou teorii.  

  Po útoku příznivců Donalda Trumpa střeží budovu Kapitolu ve Washingtonu a její okolí příslušníci Národní gardy. Mají poskytnout podporu federálním a místním úřadům pro zajištění bezpečnosti až do slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, připravované na 20. ledna. | foto: U.S. Air National Guard, Matt Hecht

  Tato teorie je dlouholetý akademický koncept zaměřený na myšlenku, že instituce v USA neodmyslitelně vytvářejí ekonomické, politické a sociální nerovnosti mezi bílými a barevnými lidmi. Podle některých republikánů je ovšem tato teorie velmi kontroverzní a někteří ji označují dokonce za marxistickou.

  Podle Milleyho je ale znalost této teorie důležitá pro porozumění napětí mezi různými skupinami amerického obyvatelstva. „Četl jsem Mao Ce-tunga, četl jsem Karla Marxe, četl jsem Lenina. To ze mě ještě nedělá komunismu. Co je tedy špatného na tom, mít určité povědomí o dění v zemi, pro kterou zde jsme a kterou bráníme,“ dodal generál s tím, že vojáci by měli mít otevřenou mysl. Jeho slova podpořil i ministr obrany Lloyd Austin.

  Podle Milleyho může studium politických teorií přispět k pochopení toho, co se nyní odehrává v americké společnosti, a k potlačení extremistických nálad v armádních řadách.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media