natoaktual.cz

Generál Milley brání studium kritické teorie o rasách

25. června 2021  21:04
Předseda sboru náčelníků amerických ozbrojených sil Mark Milley vysvětloval, proč vojáci v amerických ozbrojených silách studují takzvanou kritickou rasovou teorii.  

Po útoku příznivců Donalda Trumpa střeží budovu Kapitolu ve Washingtonu a její okolí příslušníci Národní gardy. Mají poskytnout podporu federálním a místním úřadům pro zajištění bezpečnosti až do slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, připravované na 20. ledna. | foto: U.S. Air National Guard, Matt Hecht

Tato teorie je dlouholetý akademický koncept zaměřený na myšlenku, že instituce v USA neodmyslitelně vytvářejí ekonomické, politické a sociální nerovnosti mezi bílými a barevnými lidmi. Podle některých republikánů je ovšem tato teorie velmi kontroverzní a někteří ji označují dokonce za marxistickou.

Podle Milleyho je ale znalost této teorie důležitá pro porozumění napětí mezi různými skupinami amerického obyvatelstva. „Četl jsem Mao Ce-tunga, četl jsem Karla Marxe, četl jsem Lenina. To ze mě ještě nedělá komunismu. Co je tedy špatného na tom, mít určité povědomí o dění v zemi, pro kterou zde jsme a kterou bráníme,“ dodal generál s tím, že vojáci by měli mít otevřenou mysl. Jeho slova podpořil i ministr obrany Lloyd Austin.

Podle Milleyho může studium politických teorií přispět k pochopení toho, co se nyní odehrává v americké společnosti, a k potlačení extremistických nálad v armádních řadách.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek