natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecku hrozí zavlečení do války se Sýrií a Íránem, varují experti

  22. března 2013  14:04

  Turecká armáda. Ilustrační snímek. | foto: Turecké ministerstvo obrany

  Turecku hrozí zavlečení do války se Sýrií a Íránem, varují experti

  Turecko by mohlo být nezvratně zavlečeno do války se syrským režimem a možná i Íránem, což by vyústilo v zapojení členů NATO pod hlavičkou kolektivní obrany do konfliktu, uvádí mimo jiné expertní zpráva nazvaná „Propojení Turecka, Ruska a Íránu: hnací prvky a strategie“.
   
  Podle zprávy, jež je výsledkem rok a půl trvajícího projektu washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia, jsou nyní vztahy mezi Tureckem a Íránem nestabilní, přičemž vzrůstající vzájemné rozdíly by mohly vést k jejich přetržení, případně i k vzájemnému konfliktu.

  Celý text dokumentu

  Aby se takové možnosti předešlo, měly by USA spolupracovat s Tureckem a dalšími vládami na zvýšení podpory syrské opozici a iniciovat nové diplomatické úsilí, jež by přivedlo k jednacímu stolu ohledně syrské krize i státy EU, Rusko a Írán.
   
  Zpráva také tvrdí, že vztahy Ruska a Íránu s Tureckem komplikuje blízká vazba Turecka na Severoatlantickou alianci a jeho podpora alianční protiraketové obrany. Dialog Turecka s Íránem a dobré vztahy, především ekonomické, s Ruskem, by však podle zprávy mohly napomoct s vyřešením íránské jaderné krize. 

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

  ---

  Moskva tlumí kritiku amerických plánů na protiraketovou obranu

  Změna amerických plánů na výstavbu části protiraketového štítu v Polsku a Rumunsku by mohla napomoct ve vyřešení neshod mezi Ruskem a Spojenými státy, vyplývá z prohlášení ruského ministerstva zahraničí. „Zatím neexistuje jasná odpověď na to, jaké důsledky daná změna bude mít na naší bezpečnost,“ nechal se nicméně slyšet ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rybakov s tím, že ačkoliv důvody k obavám nebyly odstraněny, je třeba vzájemného dialogu, který je v zájmu Ruska.
   
  Ve své první reakci na oznámení o změně v plánu budování protiraketového deštníku Rusko prohlásilo, že i nadále bude trvat na svých požadavcích ohledně záruk, že protiraketový systém nebude ohrožovat bezpečnost Ruska. Spojené státy už údajně nicméně poskytly Rusku více informací ohledně nové změny plánů.

  Kam dál?
  NATO: Americké plány protiraketové obrany nenechají Evropu nechráněnou (19.3. 2013)
  USA mění plány na výstavbu protiraketové obrany v Evropě (18.3. 2013)

  Zdroj: Moscow Times (Rusko)

  ---

  Pět zemí NATO bude spolupracovat na projektu kyberobrany

  Pět členských zemí Severoatlantické aliance – Dánsko, Kanada, Nizozemsko, Norsko a Rumunsko – a Agentura NATO pro komunikaci a informace (NIC) se dohodly investovat v příštích pěti letech 12,5 milionů eur do společného projektu kyberobrany.

  V rámci „Mnohonárodního projektu na rozvoj kapacit kyberobrany“, jenž je součástí alianční politiky chytré obrany, mají participující země zlepšovat sdílení technických informací, přehled o hrozbách a společně vyvíjet pokročilé senzory na ochranu kyberprostoru.
   
  „Mnohonárodní přístup k rozvoji kapacit kyberobrany má několik výhod: potenciál úspor díky společnému výzkumu a vývoji, společné investice, a lepší finální výsledky díky širšímu přístupu odborníků ve fázi vývoje,“ shrnul pozitiva společného projektu vedoucí NIC Koen Gijsbers.
   
  Kam dál?
  Kyberútoky jsou poprvé větším nebezpečím než al-Káida, varují zpravodajské služby USA (14.3. 2013)
  Kyberútok zasáhl počítače vlád evropských zemí (28.2. 2013)
   
  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Hague: V Afghánistánu děláme pokroky i přes „výrazné obtíže“

  Mezinárodní mise v Afghánistánu dělá pokroky, i přes to však čelí stále výrazným obtížím, prohlásil britský ministr zahraničí William Hague při pravidelném čtvrtletním briefingu v britském parlamentu ohledně působení Velké Británie v Afghánistánu. Podle ministra vedou afghánské síly již přes 80 procent všech akcí a plnou zodpovědnost za všechny operace by měly přebrat letos v létě.
   
  Hague se také nechal slyšet, že strategie Velké Británie v konfliktu se nezměnila – i přes to, že se většina misí koncentruje na výcvik a odborné vedení, je Británie do konce svého působení v zemi připravena poskytnout Afgháncům jakoukoliv vojenskou pomoc.
   
  Ačkoliv vymezený termín odchodu bojových jednotek z Afghánistánu zůstává nezměněn, Velká Británie se bude i po odchodu soustředit na výcvik důstojníků afghánské armády a hospodářský rozvoj země, uvedl Hague. Ze současných devíti tisíc vojáků by se téměř čtyři tisíce měly stáhnout ze země už v průběhu letošního roku.
   
  Kam dál?
  USA: Zpravodajci nejsou ohledně Afghánistánu příliš optimističtí (14.3. 2013)
  Británie sníží počet svých jednotek v Afghánistánu (20.12. 2012)
   
  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Cisterny NATO v Pákistánu byly přepadeny, jeden mrtvý

  Jedna osoba byla zabita a celkem čtyři zraněny při útoku neznámých ozbrojených skupin na konvoje cisteren NATO v pákistánském Péšávaru a v regionu Chajbar. Podle představitelů příslušné nemocnice v Péšávaru navíc utrpěla jedna ze zraněných osob těžké zranění a nyní se nachází v kritickém stavu. Při útoku v provincii Chajbar byl zraněn řidič cisterny.
   
  Bezpečnostním silám země se po útoku podařilo zadržet 15 podezřelých. Dle dostupných informací byl také jeden z představitelů policie po útoku suspendován za zanedbání povinností.
   
  Kam dál?
  Bojujte víc proti terorismu, vyzývá NATO a Karzáí Pákistánce (5.3. 2013)
   
  Zdroj: Dawn (Pákistán)
   

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media