natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko zvažuje vyslání vojáků do Sýrie, mají bojovat proti IS i Kurdům

  29. června 2015  14:35

  Turečtí vojáci | foto: Turecké ministerstvo obrany

  Turecko zvažuje vyslání vojáků do Sýrie, mají bojovat proti IS i Kurdům

  Turecká vláda dala armádě rozkaz ke zvýšení podpory syrským rebelům na hranicích. Nasazení tureckých jednotek v Sýrii pravděpodobně do značné míry změní probíhající konflikt. Turecko má druhou největší armádu v NATO a sousedství se Sýrií z něj dělá klíčového hráče koalice bojující s organizací Islámský stát (IS). Syrští Kurdové bojují s IS již více než rok a jejich nedávné úspěchy znervózňují Turecko, které je důrazně proti státu Kurdů u svých hranic.

  Turecko má neklidné vztahy s vlastním kurdským obyvatelstvem a obává se sjednocení území od města Kobani až po kurdský kanton Afrin – to však kurdští představitelé popřeli. „Aktivní podpora“ Turecka umírněným syrským rebelům by mohla čítat zhruba 18 000 vojáků pozemních sil, leteckou a dělostřeleckou podporu pro oblast od města Kobani až po Mare v severozápadní Sýrii. Turecko chce rebely podpořit především v zatlačení IS a Kurdů dále od svých hranic.

  Kam dál?
  Turecko hostí schůzku NATO a přemítá o své roli v něm (14.5. 2015)

  Zdroj: International Business Times (USA)

  ---

  Premiérka Norska: Závazek k výdajům na obranu v NATO je „nesmyslný“

  Norská premiérka Ema Solbergová označila pokusy Severoatlantické aliance dotlačit členské státy k výdajům dvou procent HDP na obranu za „nesmyslné.“ Cílem států NATO by podle ní měla být maximální obranyschopnost, ne samotný procentuální závazek k výdajům. Pro státy s rostoucí ekonomikou bude plnění závazku obtížnější než pro státy, jejichž ekonomika je v útlumu.

  Norsko i po letošním navýšení rozpočtu stále vydává jen 1,6 % HDP na obranu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který je bývalým norským premiérem, považuje splnění dvouprocentního cíle v Norsku za možné. Podle jeho názoru je to pouze věc politické vůle a priorit.

  Kam dál?
  Zpráva: jen pět členů Aliance splňuje závazek k výdajům na obranu (23.6. 2015)
  Role Norska v aliančním protiraketovém deštníku je nezbytná (8.6. 2015)

  Zdroj: The Local (Norsko)

  ---

  NATO by mohlo Ukrajině poskytnout zbraně

  Pokud dojde k eskalaci konfliktu na Ukrajině, členské státy NATO jsou připraveny přehodnotit svůj názor na poskytování zbraní Ukrajině, uvedl ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak. Na schůzce Komise NATO-Ukrajina měl tento výrok zaznít poté, co všechny členské státy odsoudily porušování dohod z Minsku Ruskem a teroristickými skupinami. V červenci má v Kyjevu dojít k podpisu dohody o vytvoření litevsko-polsko-ukrajinské brigády. Její vojenská cvičení by měla odstartovat ještě letos, nebo začátkem příštího roku.

  Kam dál?
  Speciál: Krize na Ukrajině
  Obama po telefonu vyzval Putina k naplnění mírových dohod (26.6. 2015)

  Zdroj: Ukraine Today (Ukrajina)

  ---

  Americká bojová loď zakotvila v Gruzii

  Americký torpédoborec USS Laboon dorazil do gruzínského přístavu v Černém moři, aby uchazeči o členství v NATO vyjádřil podporu během konfliktu na Ukrajině. Podle americké ambasády v Tbilisi proběhne běžné cvičení, na kterém bude plavidlo spolupracovat s gruzínskou pobřežní stráží. Cvičení přispívá k vzájemnému cíli – zajištění bezpečnosti a stability v oblasti.

  Celá akce má potvrdit závazek Spojených států k posilování vazeb se spojenci v NATO a jeho partnery, jakým je Gruzie. Anexe Krymu Moskvou a její podpora ukrajinským rebelům znepokojuje Gruzii, která v roce 2008 bojovala a prohrála v krátké válce s Ruskem. Pokus Gruzie o zapojení do NATO a EU naopak rozběsnil Moskvu, která ostře protestuje proti rozšiřování Aliance do bývalých sovětských republik.

  Kam dál?
  Gruzie bude na příštím summitu usilovat o Akční plán členství NATO (3.6. 2015)
  Parlamentní shromáždění NATO se sešlo v Maďarsku, jednalo o možném rozšíření Aliance (18.5. 2015)

  Zdroj: The Daily Star (Libanon)

  ---

  Během útoku Tálibánu bylo zabito 11 afghánských vojáků

  Nejméně 11 afghánských vojáků bylo zabito při útoku hnutí Tálibán na konvoj afghánské armády v oblasti Karoch, provincie Herat v západním Afghánistánu. Mluvčí armády uvedl, že čtyři další vojáci byli zraněni. Afghánská armáda tak utrpěla další ztráty během prvního období bojů bez přímé podpory NATO.

  Letní ofenzívu pojmenovanou „Azm“ (odhodlanost) Tálibán odstartoval koncem dubna, kdy sliboval celostátní útoky a nejkrvavější léto tohoto desetiletí. Afghánské bezpečnostní síly bojují na více frontách, čelí rekordním ztrátám a snaží se zadržet ozbrojence, zatímco vláda usiluje o zavedení mírových jednání.

  Kam dál?
  NATO vyhodnotí letní ofenzívu, pak rozhodne o setrvání v Afghánistánu (26.6. 2015)
  Vyjednávači Afghánistánu se s Tálibánem nedohodli (4.5. 2015)

  Zdroj: New Delhi TV News (Indie)

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media