natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Turecko odmítlo, že by bylo vedeno „islámskými teroristy“

  19. ledna 2012  14:35

  Tureckého premiéra Erdogana (vpravo) Republikáni kritizovali už v roce 2010. Zde s generálním tajemníkem NATO. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Turecko odmítlo, že by bylo vedeno „islámskými teroristy“

  Turecká vláda odsoudila slova amerického republikánského kandidáta na prezidenta a guvernéra Texasu Ricka Perryho o tom, že Turecku vládnou „islámští teroristé“, že by možná proto mohlo být „vykopnuto z NATO“ a Spojené státy by mu měly přestat poskytovat zahraniční pomoc. Perryho poradkyně Victoria Coates uvedla, že někteří mohou vnímat turecké vedení jako teroristy, protože podporují Hamas.

  „Kandidát na amerického prezidenta by měl být lépe informovaný o světě a opatrnější ve svých prohlášeních. Turecko je členem NATO od doby, kdy panu guvernérovi byly teprve dva roky“, uvedlo turecké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

  Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan si vysloužil kritiku amerických Republikánů v roce 2010, kdy podpořil pokus o narušení izraelské blokády pásma Gazy, při kterém Izrael zabil devět tureckých aktivistů.

  Zdroj: Bloomberg (USA) 

  ---

  Velitel ISAF: Útoky na Afghánce ukazují, že Mulla Umar ztrácí kontrolu nad Talibanem

  Velitel jednotek NATO v Afghánistánu generál John Allen odsoudil sebevražedný útok na tržišti v distriktu Kajaki hílmandské provincie, při kterém podle něj zahynuly desítky civilistů, alianční vojáci a příslušníci afghánských bezpečnostních sil.

  Provinční mluvčí Daud Ahmadi uvedl, že sebevražedný atentátník na motorce zabil dvanáct Afghánců včetně dvou policistů a zranil nejméně 23 dalších. Generál Allen uvedl, že „vůdce Talibanu ztratil veškerou kontrolu nad svými bojovníky“, kteří podle něj vyhlásili otevřenou válku Afgháncům. „Muhammad Mulla Umar by jinak okamžitě odsoudil tyto útoky a nařídil svým lidem, aby přestali útočit na nevinné Afghánce,“ dodal Allen.

  Mulla Umar v listopadu 2010 vyzval bojovníky Talibanu, aby se pokusili vyhnout zabíjení nevinných civilistů. Sebevražední atentátníci a bomby položené u silnic však i nadále zabíjejí kromě zahraničních vojáků i obyčejné Afghánce.

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  NATO: Zásoby musí dál volně proudit přes Hormuzský průliv

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že Hormuzský průliv, kterým proudí většina ropných zásob z Perského zálivu na Západ, musí zůstat otevřený, a vyzval Írán k zodpovědnému chování.

  „Je důležité, aby energetické zásoby proudily přes Hormuzský průliv. Íránští představitelé se musí chovat jako zodpovědní mezinárodní aktéři a v souladu s mezinárodním právem. Chci však také zdůraznit, že Severoatlantická aliance nemá žádné plány na intervenci v Íránu,“ uvedl Rasmussen po schůzce s tureckým ministrem zahraničí Ahmetem Davutoglu.

  V poslední době íránští představitelé varovali, že Írán zavře Hormuzský průliv, pokud Západ uvalí sankce na jeho vývoz ropy.

  Kam dál?
  Írán v OPEC: Nechce-li Evropa naši ropu, neměla by dostat žádnou
  Nechte ropu proudit, zrazují spojenci Írán od blokády Hormuzské úžiny
  Američané zachraňují íránské námořníky, Teherán dál chrastí zbraněmi

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Pákistán naznačuje, že otevře zásobovací trasy do Afghánistánu

  Pákistán by měl znovu otevřít zásobovací trasy do Afghánistánu, které byly uzavřené poté, co alianční nálet v listopadu zabil 24 pákistánských vojáků. Za jejich využívání však bude vybírat poplatky. Ty mají vyjadřovat pokračující hněv Pákistánců nad zabitými vojáky a zároveň finančně pomoci Pákistánu v boji proti vlastním Talibancům.

  Informaci agentuře Reuters potvrdil nejmenovaný vysoký bezpečnostní představitel Pákistánu, ovšem nebylo uvedeno žádné datum případného znovuotevření tras.

  Kam dál?
  Pákistán: Tisíce nezaměstnaných kvůli uzavření zásobovacích cest NATO
  Pákistán přehodnocuje spolupráci s USA

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Rada NATO-Rusko schválila pracovní plán pro rok 2012

  Rada NATO-Rusko schválila na svém zasedání v Bruselu pracovní plán pro letošní rok a diskutovala o možnostech budoucího prohloubení vzájemné spolupráce. 

  Severoatlantická aliance a Rusko se zaměřují na šest oblastí spolupráce. Jsou jimi logistika, boj proti terorismu, průzkum a záchranné práce na moři, boj proti pirátství, výměny vojenských akademiků a protiraketová obrana.

  Po schůzce vyznamenal velitel ruských ozbrojených sil generál Nikolaj Makarov několik aliančních vojenských představitelů medailí ruského ministerstva obrany „Za posílení bojové spolupráce“.

  Kam dál?
  Analýza: Obama v Moskvě & souvislosti obnovení Rady NATO – Rusko

  Zdroj: RTT News (USA)

  autor: epl; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media