Sýrie má největší arzenál chemických zbraní na Blízkém východě
Americký prezident Barack Obama prohlásil, že pokud režim syrského prezidenta Bašára Asada začne stěhovat či by chtěl použít své chemické zbraně, Spojené státy nebudou váhat s odpovědí na takový krok.
„Všichni jsou nervózní, protože vědí, že Sýrie má nejvíc chemických zbraní v oblasti Blízkého východu,“ uvedla expertka Dina Esfandiary z londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS). Od začátku syrského konfliktu, který trvá již 17 měsíců, má mezinárodní společenství obavy z toho, že Asad chemické zbraně buď použije proti syrským rebelům nebo se tyto zbraně dostanou do rukou radikálních skupin typu Hizballáh nebo al-Káida. Toho se obává zejména Izrael.
Sýrie nepřistoupila ke Konvenci o chemických zbraních z roku 1993. „Předpokládá se, že Sýrie má čtvrtý největší chemický arzenál na světě, po Rusku, Spojených státech a Severní Koreji,“ dodala Esfandiary. Chemické zbraně se v Sýrii vyrábí na čtyřech místech – v Aleppu, Homsu, Hamá a Latakíji. Kde přesně jsou jejich sklady se však neví, což by mohlo být překážkou pro úspěch případného amerického preemptivního útoku, jehož smyslem by byla neutralizace syrských chemických zbraní.
Kam dál?
Sýrii zachrání jen odvaha Arabů a mezinárodní tlak na Rusko (23.3. 2012)
Zdroj: El País (Španělsko)
---
Pákistánský diplomat: USA a Pákistán by měly přestat předstírat spojenectví
Spojené státy americké a Pákistán by měly přestat předstírat, že jsou spojenci a přátelsky se rozvést, prohlásil bývalý pákistánský velvyslanec ve Washingtonu Husain Hakkání.
„Pokud během 65 let nenajdete společné zájmy a důvod pro společné žití, pokud se za tu dobu třikrát rozdělíte a čtyřikrát si potvrdíte své manželství, pak je možná lepší být přáteli bez instituce manželství,“ přirovnal Hakkání vztah Pákistánu a USA k manželství na půdě amerického think tanku.
Podle Hakkáního by snížení statusu vzájemných vztahů těchto dvou zemí mohlo být jediným způsobem, jak se zbavit současného stavu, kdy tyto vztahy příliš nefungují. To by umožnilo spolupráci, ale bez pachuti případné „zrady“, kterou dnes cítí mnoho Pákistánců.
Červnový průzkum veřejného mínění ukázal, že tři ze čtyř Pákistánců považují USA za nepřítele navzdory tomu, že Američané posílají do Pákistánu miliardy dolarů ročně.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Karzáího poradci: Za útoky afghánských vojáků na jejich zahraniční kolegy stojí Pákistán a Írán
Po měsících vyšetřování dospěli členové Národní bezpečnostní rady afghánského prezidenta Hamída Karzáího k závěru, že pákistánské a íránské zpravodajské organizace rekrutovaly mladé Afghánce pro to, aby se přihlásili do afghánské armády a policie a jako jejich příslušníci útočili na mezinárodní jednotky v Afghánistánu.
Pákistán a Írán se podle Karzáího poradců začaly obávat síly afghánské armády a policie, a proto se uchýlily k takové taktice. „Národní bezpečnostní rada má dostatek důkazů, že Afghánci byli zneužíváni a byl jim vymýván mozek těmito zahraničními agenturami. Ty tak chtěly zařídit, aby afghánské bezpečnostní síly byly slabé a neschopné chránit Afghánistán,“ uvedl Karzáího mluvčí Ajmal Faizi.
O závěrech svého poradního týmu Karzáí informoval vrchního velitele sil ISAF generála Johna Allena.
Kam dál?
Afghánská armáda najme špiony na odhalování povstalců ve svých řadách (22.8. 2012)
Obama chce jednat s Karzáím o útocích afghánských vojáků na jejich koaliční kolegy (21.8. 2012)
Zdroj: Financial Times (Velká Británie)
---
Brazilský obranný průmysl roste
Brazilský obranný průmysl prosperuje díky vládním pobídkám na modernizaci brazilských ozbrojených sil. Vláda chce vybudovat obrovský vojensko-průmyslový komplex, který bude orientován na vývoz.
„Firmy jsou šťastné, protože zde existuje odhodlání růst a investovat. Před pěti lety tomu bylo přesně opačně,“ uvedl viceprezident brazilské Asociace obranného a bezpečnostního vybavení Carlos Pieratoni Gamboa, jež sdružuje 170 firem. Ty v současnosti zaměstnávají zhruba 25 000 lidí a počet pracovních míst chtějí zdvojnásobit. Objem vývozu chtějí zvýšit ze současných 1,7 miliardy dolarů na 4 miliardy.
Brazílie je čtvrtou nejsilnější ekonomikou na světě. V 80. letech minulého století byla osmým největším vývozcem zbraní, nyní je však až na 30. místě. Loni měla Brazílie desátý největší obranný rozpočet světa, většina jeho prostředků však jde na platy armádních zaměstnanců.
Zdroj: Defense News (USA)
---
Belgie končí misi na ochranu letiště v Kábulu
Belgie ukončuje svoji nejdelší misi v Afghánistánu, během několika příštích měsíců se stáhne z kábulského mezinárodního letiště, kterému zajišťovala ochranu. Tento úkol od října převezme mezinárodní jednotka pod francouzským velením složená z portugalských, maďarských a albánských vojáků.
Zhruba 250 Belgičanů zajišťovalo ochranu kábulského letiště od roku 2003. V Afghánistánu budou i nadále působit belgičtí instruktoři, chirurgové a vojenští poradci.
Kam dál?
Belgie začíná stahovat své vojáky z Afghánistánu (7.8. 2012)
Zdroj: Aviation Week (USA)