Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polský prezident obvinil Obamu ze zrady Polska

7. srpna 2012  23:24
Polský prezident Bronislaw Komorowski. | foto: NATO Photos

Polský prezident obvinil Obamu ze zrady Polska

Polský prezident Bronislav Komorowski obvinil amerického prezidenta Baracka Obamu z toho, že v roce 2009 zrušením slibu vybudovat systém protiraketové obrany zradil Polsko. „Naší chybou bylo, že při přijetí americké nabídky štítu jsme nevzali v úvahu politické riziko spojené se změnou prezidenta,“ uvedl Komorowski, podle kterého Polsko musí mít protiraketový systém jako součást své obrany.

Potřebu vlastního protiraketového systému, který by byl integrován do struktur Severoatlantické aliance, odůvodňuje šéf polské Národní bezpečnostní rady Stanislaw Koziej tím, že americký protiraketový štít, i když by také chránil Polsko, by sloužil především potřebám Spojených států.

V minulých dnech se ke kritice Obamy a jeho rozhodnutí o zrušení plánu protiraketové obrany připojil při své návštěvě Varšavy i republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney. Ten prohlásil, že Obama „opustil Polsko“ kvůli snaze „obnovit“ vztahy s Moskvou.

Kam dál?
Polsko: Protiraketový štít není záležitostí Ruska (23.5. 2012)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie) 

---

Belgie začíná stahovat své vojáky z Afghánistánu

Afghánistán opustila první skupina 24 belgických a 10 lucemburských vojáků, kteří od roku 2003 zajišťovali bezpečnost na kábulském letišti. Belgická mise na letišti v Kábulu oficiálně skončí 30. září.

Očekává se, že do konce letošního roku bude z Afghánistánu staženo dalších pět čet belgických vojáků a ke konci roku se jejich počet sníží ze 626 na 360. Příslušníci belgického kontingentu by však měli v Afghánistánu pomáhat budovat tamn armádu ještě tři roky poté, kdy v roce 2014 převezmou kontrolu nad bezpečností země afghánské síly.

Kam dál?
Ať NATO v Afghánistánu ještě zůstane, navrhuje Putin (2.8. 2012) 

Zdroj: RIA Novosti (Rusko) 

---

Novým šéfem velitelství pro transformaci NATO bude opět Francouz

Funkce šéfa Velitelství spojeneckých sil pro transformaci (ACT), jednoho ze dvou nejvyšších,  strategických aliančních velitelství, se v září ujme dosavadní velitel vojenských vzdušných sil Francie generál Jean-Paul Palomeros.

Nahradí v této funkci svého krajana generála Stephana Abriala, který se v roce 2009 stal prvním neamerickým představitelem v čele tohoto orgánu se sídlem v Norfolku ve Virginii.

ACT se v současnosti zaměřuje zejména na koncepci tzv. chytré obrany (smart defense), v jejímž rámci Aliance hledá cesty, jak dále zefektivňovat své výdaje v éře šetření a snižování rozpočtů na obranu.

Kam dál?
Francouzský generál se ujímá velení v NATO, poprvé v historii (9.9. 2009)

Zdroj: ABC News (USA)

---

Velitel ze sítě Hakkání zabit ve východním Afghánistánu

Při náletu koaličních sil na východě Afghánistánu byl zabit jeden z představitelů vzbouřenců - Hakimi, místní vůdce sítě Hakkání, napojené na al-Káidu. Informovala o tom Severoatlantická aliance, podle níž při této operaci v provincii Lógar nebyl zraněn žádný civilista.

Síť Hakkání byla obviněna z řady útoků proti mezinárodním silám v Afghánistánu a Hakimi se měl přímo podílet na přepravě výbušnin a zbraní povstalcům v celém regionu.

Kam dál?
Velitel ISAF bude naléhat na Pákistán ohledně sítě Hakkání (26.6. 2012)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Ozbrojenci napadli v Pákistánu konvoj ISAF

Při útoku dvou ozbrojenců na cisternu, která byla součástí zásobovacího konvoje 18 vozidel přepravujících dodávky pro jednotky Severoatlantické aliance v Afghánistánu, přišel v severozápadním Pákistánu o život jeden z řidičů.

Jedná se o druhý podobný případ od doby, kdy NATO po sedmi měsících blokády obnovilo přepravu zásob přes pákistánské území. Incident z 24. července, kdy byl jeden z řidičů zabit a dvě další osoby zraněny, měl za následek přerušení aliančních dodávek na dva týdny.

Kam dál?
Pákistán znovu otevírá klíčovou zásobovací trasu pro ISAF (6.8. 2012)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

pba; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.