natoaktual.cz

Svět čeká na první smlouvu regulující obchod se zbraněmi

27. července 2012  14:28
 

Valné shromáždění OSN (ilustrační foto). | foto: Ministerstvo zahraničí ČR

Svět čeká na první smlouvu regulující obchod se zbraněmi

Světový obchod se zbraněmi, jehož roční hodnota se odhaduje na 60 miliard dolarů, by po dnešku mohl dostat jasnější pravidla. Naději na to vzbuzuje zatím poslední návrh Smlouvy o obchodu se zbraněmi, o které již měsíc v New Yorku jedná zvláštní konference pod patronátem OSN. Dnes večer vyprší termín, kdy by se o dokumentu historického významu mělo hlasovat.

Z aktuálního návrhu smlouvy vyplývá, že řada slabších míst, která zastánci omezení obchodu se zbraněmi původnímu textu vytýkali, byla opravena. Podle think tanku Arms Control Association je však třeba opatření proti nelegálnímu transferu zbraní ještě zostřit.

Smlouva by signatářům měla nařizovat vytvoření národních pravidel pro kontrolu vývozu konvenčních zbraní, regulovat prostředníky obchodu a také zakazovat export nebo prodej zbraní v případě, že by sloužily ke genocidě, zločinům proti lidskosti, válečným zločinům nebo k teroristickým útokům. 

Spojené státy, jejichž podpis je pro platnost i účinnost dokumentu nezbytný, protestovaly proti zahrnutí munice do seznamu položek, o jejichž transferech bude třeba podávat zprávu OSN. Munice tak zřejmě smlouvou regulována nebude.

Zdroj: Associated Press (USA)

---

Británie proti Kaddáfímu používala bezpilotní letouny

Personál britského Královského letectva (RAF) ovládal bezpilotní letouny, které v průběhu občanské války v Libyi útočily na síly věrné diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, přiznal náměstek britského ministra obrany Lord Astor při slyšení v parlamentu.

Podle Astora se jednalo o americké bezpilotní letouny naváděné britskými piloty. Letouny měly podle vojenských zdrojů posloužit při útoku na konvoj, v němž se Kaddáfí pokoušel uniknout ze svého domovského města Syrta.

Kam dál?
AI: NATO opravdu nevyšetřilo oběti náletů v Libyi dostatečně (19.3. 2012)
Informace: Operace NATO v Libyi: Unified Protector

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Srbsko po 12 letech povedou následovníci Slobodana Miloševiče

Nový srbský premiér Ivica Dačić, který dříve pracoval jako poradce Slobodana Miloševiče obviněného z válečných zločinů, své zemi a sousedům vzkázal, aby zapomněli na minulost a nebáli se spolku stran, které Srbsko kdysi zavedly do války se Severoatlantickou aliancí. 

Nová vláda, přicházející 12 let po sesazení Miloševiče dnešní opozicí, se bude snažit o urychlení vstupu do Evropské unie a posílení boje s korupcí. Západ bude nyní bedlivě sledovat Dačiće a jeho nacionalistického spojence v prezidentském úřadě Tomislava Nikoliće, jestli se neodchýlí od prounijního kurzu nastaveného v roce 2000.

Na adresu Kosova, které se od Srbska před čtyřmi lety oficiálně odtrhlo, nový premiér prohlásil, že je připraven dále jednat s jeho představiteli o „normalizaci života pro všechny občany“. Nezávislost sousední země však prý Srbsko nikdy neuzná.

Kam dál?
Srbsko: KFOR v Kosovu nejedná správně (10.11. 2011)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO: Útoky afghánských povstalců vzrostly o 11 %

Počet útoků protivládních militantů v Afghánistánu za poslední tři měsíce vzrostl o 11 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku, uvádí se v prohlášení mise ISAF. Z údajů alianční mise také vyplývá, že červen byl co do útoků nejrušnější měsíc od léta roku 2010.

NATO za nárůstem povstalecké aktivity vidí několik důvodů. Zkrácené období sklizně máku prý militanty přimělo k zahájení jarní ofenzivy dříve, než je obvyklé. Vyšší ztráty také způsobuje větší účast rozrůstajících se afghánských bezpečnostních sil v protipovstaleckých operacích.

Kam dál?
Z Afghánistánu se už letos stáhlo přes 10 000 amerických vojáků (23.7. 2012)

Zdroj: Houston Chronicle / Associated Press (USA)

---

Pákistán kvůli hrozícím útokům pozastavil provoz na zásobovacích cestách

Pákistánská vláda dočasně uzavřela zásobovací cesty, po nichž míří alianční materiál do Afghánistánu.

Bojí se totiž útoků militantů, kteří by podle zpravodajských služeb mohli mít spadeno na nechráněné konvoje. Cesty prý budou otevřeny zanedlouho.

Kam dál?
Pákistánské zásobovací cesty ještě nejsou plně v provozu (19.7. 2012)

Zdroj: Asian News International (Indie)

vtr;
zpět na článek