Unified Protector
Operace Severoatlantické aliance v Libyi:
Grafika operace Unified Protector

Od března do října 2011 provádělo NATO vojenské operace týkající se Libye. Pod mandátem rezolucí Rady bezpečnosti OSN vynucovalo NATO a jeho partneři dodržování zbraňového embarga a bezletové zóny a prováděly všechna nezbytná opatření na ochranu civilního obyvatelstva před útoky nebo hrozbou útoků.

Po útocích režimu libyjského vůdce Kaddáfího na civilní obyvatelstvo, které následovaly po vypuknutí lidového povstání v Libyi na jaře 2011, přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluce č. 1970 a 1973. Tyto rezoluce mimo jiné požadovaly uvalení zbraňového embarga a zřízení bezletové zóny. Rezoluce 1973 navíc zmocnila členské státy a regionální organizace, aby podnikly "všechna nezbytná opatření" na ochranu civilního obyvatelstva před hrozbou útoku. Mezinárodní koalice začala brzy tento mandát Rady bezpečnosti uplatňovat.

Související odkazy:

V březnu 2011 spojenci v NATO rozhodli, že převezmou všechny vojenské operace pod mandátem OSN týkající se Libye. Cílem alianční operace Unified Protector (Jednotný ochránce) je implementovat všechny vojenské aspekty rezolucí RB OSN č. 1970 a 1973. Spojenci rychle přistoupili k vynucování zbraňového embarga a bezletové zóny podle zmíněných rezolucí a začali podnikat další opatření na ochranu civilního obyvatelstva, na něž bylo útočeno nebo jemuž útok hrozil.

K vynucování zbraňového embarga hlídkovala plavidla a letouny NATO v oblastech přístupu k libyjským teritoriálním vodám. NATO prověřovalo námořní provoz v oblasti a oddělovalo legitimní obchodní nebo humanitární dopravu od podezřelých plavidel, která vyžadují bližší kontrolu. 

Za účelem ochrany civilního obyvatelstva provádělo NATO průzkumné, sledovací a informační operace, aby identifikovalo ty jednotky, které představují hrozbu pro libyjské obyvatelstvo. Námořní a vzdušné prostředky NATO pak mohly zaútočit na vojenské cíle na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

Zde najdete texty portálu natoaktual.cz související s operací Unified Protector:

Analýzy portálu natoaktual.cz k zásahu v Libyi:

 Zprávy portálu natoaktual.cz k zásahu v Libyi:

 
Fotogalerie k zásahu v Libyi:
 
NATO PŘEBÍRÁ VELENÍ
Aliance převzala postupně velení nad všemi operacemi v Libyi. Válečné lodě střeží pobřeží, bojové letouny hlídají bezletovou zómnu a podnikají údery na pozemní jednotky
FOTOGRAFIE

PRVNÍ ÚDER
Spojenci v sobotu 19. března v 17:45 SEČ zahájili vojenskou akci proti režimu Muammara Kaddáfího. První se nad Libyí objevily francouzské stíhačky. Americké a britské síly zaútočily z válečných lodí a ponorek střelami Tomahawk.
FOTOGRAFIE
 

Informační centrum o NATO

Informační centrum o NATO je veřejným informačním zařízením poskytujícím informace o Severoatlantické alianci.

INFORMAČNÍ CENTRUM O NATO
Jungmannova 17
110 00 Praha 1

info@natoaktual.cz
tel.: 221-506-758

Facebook RSS

Projekt podporuje Public Diplomacy Division NATO

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.