natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Studie varuje před vzdalováním Turecka od Evropy

  21. srpna 2007  14:37

  Studie varuje před vzdalováním Turecka od Evropy
  Rostoucí neshody ohledně vstupu Turecka do EU mohou vést k tomu, že Ankara začne sledovat vlastní bezpečnostní strategii nezávislou na Evropě a zachová vliv turecké armády na politiku. Ve své zprávě to uvedla organizace International Crisis Group (ICG). Pokud by vyjednávání ohledně vstupu Ankary do EU zamrzla, mezi Tureckem a Evropou by se vytvořila propast .

  Jednání o vstupu byla zahájena roku 2004, ale zatím nedošlo k velkým pokrokům, mimo jiné i kvůli tomu, že veřejné mínění v Evropě se obrací proti rozšiřování EU. Vládnoucí strany ve dvou největších státech EU, Francii a Německu, mají negativní postoj k členství Turecka.

  ICG ale upozorňuje, že „Evropané, kteří útočí proti tureckému členství v EU, podceňují škodu, kterou tím činí evropským zájmům.“ Organizace také varovala před rostoucí autonomií a asertivitou turecké bezpečnostní politiky, obzvláště vůči severnímu Iráku, který využívají Kurdové pod ochranou sil USA jako základnu. Pokud by se propast mezi Tureckem a Západem měla dále rozšiřovat, Ankara by prý mohla začít vyvíjet vlastní jaderný program.

  Čtěte také:
  Členové NATO prý podporují terorismus v Turecku
  Problém Kypru blokuje spolupráci EU-NATO
  Turecko má plány zásahu proti Kurdům

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  NATO nepustí srbské vojáky do Kosova
  NATO neumožní, aby se srbské jednotky vrátily do Kosova. Oznámil to mluvčí mírových sil v Kosovu v reakci na oznámení Bělehradu, že hodlá znovu poslat své vojáky a policisty do Kosova.

  Rezoluce OSN, která roku 1999 ukončila kosovský konflikt, totiž připouští možnost, že až 1000 členů srbských ozbrojených sil může být vysláno do provincie, aby zde chránilo kulturní a náboženské památky.

  Čtěte také:
  Srbové Alianci: Nepodporujte nezávislost Kosova

  Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (Česká republika)

  ---

  Juščenko navštívil výzkumnou loď NATO
  Ukrajinský prezident Viktor Juščenko se svou chotí Kateřinou navštívil alianční výzkumnou loď NRV Alliance, která zrovna pobývá v Černém moři. Plavidlo, spadající pod alianční Podmořské výzkumné středisko v italské La Spezie, se v současnosti podílí na archeologických průzkumech a prozkoumávání vraků z byzantské éry u pobřeží Ukrajiny. Výzkum vede doktor Robert Ballard, který se proslavil tím, že nalezl vrak parníku Titanik i německé válečné lodi Bismarck.

  Ballard Juščenka informoval o postupu mise, která zkoumá životní prostředí a hledá vraky lodí z doby byzantské.


  Zdroj: NATO Allied Command Transformation

  ---

  Čeští delegáti jedou jednat s Rusy o radaru
  Česká republika vyšle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara do Ruska, aby tam diskutoval o amerických plánech na vybudování radaru v ČR. Doprovodí ho náměstek ministryně obrany Martin Barták a náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek.

  Ruský prezident Vladimir Putin nedávno, když Moskvu navštívil jeho český protějšek Václav Klaus, prohlásil, že umístění protiraketového štítu v Evropě je hrozba srovnatelná s rozmisťováním amerických raket Pershing v 80. letech. Řekl také, že Rusko si ponechává právo na sebeobranu. Klaus namítl, že radar v ČR nevnímá jako hrozbu namířenou proti Rusku a že věří ve vzájemné porozumění.

  Čtěte také:
  SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany 

  Zdroj: Prague Monitor (Česká republika)

  ---

  Expert: SCO se nestane vojenským paktem
  Organizace šanghajské spolupráce (Shanghai Cooperation Organisation, SCO) se jen těžko stane vojenskou aliancí, domnívá se britský analytik Henry Plater-Zyberk. Mezi dvěma hlavními členy, Ruskem a Čínou, totiž panují takové rozpory, že to ustavení vojenského paktu znemožňuje, řekl Plater-Zyberk v rozhovoru pro ruskou agenturu Ferghana. Vnímat SCO jako soupeře NATO je proto chyba, dodal.

  Plater-Zyberk také vyjádřil domněnku, že organizaci budou dominovat zájmy dvou hlavních členů na úkor zbylých účastníků.

  Čtěte také:
  Rusko a Čína zahájí společné cvičení
  SCO není alternativou NATO

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

   

   

   

   

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media