natoaktual.cz

Studie varuje před vzdalováním Turecka od Evropy

21. srpna 2007  14:37
 

Studie varuje před vzdalováním Turecka od Evropy
Rostoucí neshody ohledně vstupu Turecka do EU mohou vést k tomu, že Ankara začne sledovat vlastní bezpečnostní strategii nezávislou na Evropě a zachová vliv turecké armády na politiku. Ve své zprávě to uvedla organizace International Crisis Group (ICG). Pokud by vyjednávání ohledně vstupu Ankary do EU zamrzla, mezi Tureckem a Evropou by se vytvořila propast .

Jednání o vstupu byla zahájena roku 2004, ale zatím nedošlo k velkým pokrokům, mimo jiné i kvůli tomu, že veřejné mínění v Evropě se obrací proti rozšiřování EU. Vládnoucí strany ve dvou největších státech EU, Francii a Německu, mají negativní postoj k členství Turecka.

ICG ale upozorňuje, že „Evropané, kteří útočí proti tureckému členství v EU, podceňují škodu, kterou tím činí evropským zájmům.“ Organizace také varovala před rostoucí autonomií a asertivitou turecké bezpečnostní politiky, obzvláště vůči severnímu Iráku, který využívají Kurdové pod ochranou sil USA jako základnu. Pokud by se propast mezi Tureckem a Západem měla dále rozšiřovat, Ankara by prý mohla začít vyvíjet vlastní jaderný program.

Čtěte také:
Členové NATO prý podporují terorismus v Turecku
Problém Kypru blokuje spolupráci EU-NATO
Turecko má plány zásahu proti Kurdům

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO nepustí srbské vojáky do Kosova
NATO neumožní, aby se srbské jednotky vrátily do Kosova. Oznámil to mluvčí mírových sil v Kosovu v reakci na oznámení Bělehradu, že hodlá znovu poslat své vojáky a policisty do Kosova.

Rezoluce OSN, která roku 1999 ukončila kosovský konflikt, totiž připouští možnost, že až 1000 členů srbských ozbrojených sil může být vysláno do provincie, aby zde chránilo kulturní a náboženské památky.

Čtěte také:
Srbové Alianci: Nepodporujte nezávislost Kosova

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty (Česká republika)

---

Juščenko navštívil výzkumnou loď NATO
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko se svou chotí Kateřinou navštívil alianční výzkumnou loď NRV Alliance, která zrovna pobývá v Černém moři. Plavidlo, spadající pod alianční Podmořské výzkumné středisko v italské La Spezie, se v současnosti podílí na archeologických průzkumech a prozkoumávání vraků z byzantské éry u pobřeží Ukrajiny. Výzkum vede doktor Robert Ballard, který se proslavil tím, že nalezl vrak parníku Titanik i německé válečné lodi Bismarck.

Ballard Juščenka informoval o postupu mise, která zkoumá životní prostředí a hledá vraky lodí z doby byzantské.


Zdroj: NATO Allied Command Transformation

---

Čeští delegáti jedou jednat s Rusy o radaru
Česká republika vyšle náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara do Ruska, aby tam diskutoval o amerických plánech na vybudování radaru v ČR. Doprovodí ho náměstek ministryně obrany Martin Barták a náčelník generálního štábu armády Vlastimil Picek.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno, když Moskvu navštívil jeho český protějšek Václav Klaus, prohlásil, že umístění protiraketového štítu v Evropě je hrozba srovnatelná s rozmisťováním amerických raket Pershing v 80. letech. Řekl také, že Rusko si ponechává právo na sebeobranu. Klaus namítl, že radar v ČR nevnímá jako hrozbu namířenou proti Rusku a že věří ve vzájemné porozumění.

Čtěte také:
SPECIÁL: Vše o systému protiraketové obrany 

Zdroj: Prague Monitor (Česká republika)

---

Expert: SCO se nestane vojenským paktem
Organizace šanghajské spolupráce (Shanghai Cooperation Organisation, SCO) se jen těžko stane vojenskou aliancí, domnívá se britský analytik Henry Plater-Zyberk. Mezi dvěma hlavními členy, Ruskem a Čínou, totiž panují takové rozpory, že to ustavení vojenského paktu znemožňuje, řekl Plater-Zyberk v rozhovoru pro ruskou agenturu Ferghana. Vnímat SCO jako soupeře NATO je proto chyba, dodal.

Plater-Zyberk také vyjádřil domněnku, že organizaci budou dominovat zájmy dvou hlavních členů na úkor zbylých účastníků.

Čtěte také:
Rusko a Čína zahájí společné cvičení
SCO není alternativou NATO

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

 

 

 

 

 

 

 

egi natoaktual.cz
zpět na článek